Dagens PS

Banken negativa till Ericsson inför rapporten: "Minska"

Swedbank tror inte på Ericsson, där Börje Ekholm är vd, inför rapporten.
Swedbank tror inte på Ericsson, där Börje Ekholm är vd, inför rapporten. (Foto: Lars Schröder/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 10 apr. 2025Publicerad: 10 apr. 2025

Om bara ett par dagar så släpper svenska telekomjätten Ericsson rapport. Men Swedbank tror inte det blir någon rolig läsning och ger rådet minska till börsens investerare.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

“Vi ser ingen betydande uppsida för marginalerna och värderingen är inte särskilt attraktiv”, skriver bankens expertanalytiker Sébastien Sztabowicz i en färsk kommentar.

Ericsson tappade vid förra rapporten

Ericsson (börskurs Ericsson) senaste kvartalsrapporten som släpptes i januari blev en besvikelse. Aktien föll 8 procent och handlas nu för 71 kronor aktien, en bra bit från toppnivån på 97,7 kronor innan rapportdagen.

Trots det har vd Börje Ekholm ett starkt år bakom sig med en börsuppgång på drygt 28 procent senaste 12 månaderna och vid rapportsläppet var han positiv.

“Vi ser fler tecken på att den övergripande RAN-marknaden stabiliseras, med stark tillväxt i Nordamerika som gett stöd till att försäljningen inom Networks återgick till tillväxt under fjärde kvartalet”, sa han i januari.

Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?

Så är det köpläge då inför nästa kvartalsrapport som publiceras kommande vecka den 15 april?

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

05 nov. 2025

“Tuffa jämförelsetal”

Nej tycker som sagt svenska storbanken Swedbank.

ANNONS

“Ericsson kommer att släppa sin Q1-rapport den 15 april före börsens öppning, och vi förutspår en blandad uppsättning siffror med en jämförbar försäljning som ökar med låga ensiffriga procenttal, men lägre marginaler på grund av tuffa jämförelsetal”, skriver bankens analytiker och utvecklar;

“Vi står fast vid vår rekommendation “Minska”, eftersom det finns en viss nedsida för efterfrågan beroende på det slutliga utfallet av de amerikanska tullarna.”

Riktkursen för Ericsson sätt till 80 kronor vilket trots allt är en bit över den nuvarande kursen på 71 kronor efter den senaste tidens tullras.

Läs mer:

Jätterally – Stockholmbörsens största lyft på 17 år – Dagens PS

Banken ser stor uppsida i börsjättens aktie – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS