Axfood bygger ett nytt logistikcenter i Kungsbacka. Det handlar om en investering på tre miljarder som ska vara klar år 2030.
Axfood gör ny miljardinvestering


Mest läst i kategorin
Axfood (börskurs Axfood) planerar ett nytt, högautomatiserat logistikcenter som ska stå klart i Kungsbacka 2030.
Centret ska säkra ökad kapacitet och effektivitet för koncernens framtida tillväxt i södra Sverige, skriver Axfood.
Nu har man skrivit en avsiktsförklaring med Witron om att använda bolagets automationsteknologi och med Kungsbacka kommun om att förlägga logistikcentret till området Frillesås.
Willys: “Sluta stoppa lågpris”. Dagens PS
Samarbetar redan
Tyska Witron är marknadsledare inom dynamisk lager- och plockhantering och är nu utvald av Axfood som leverantör till det nya lagret.
Axfood och Witron har sedan flera år ett samarbete, där Witron levererat lösningar till Axfoods logistikcenter i Bålsta.
Förutom avsiktsförklaringen med Witron har Axfood alltså tecknat en med Kungsbacka kommun om placeringen av logistikcentret.
Axfood ska hyra logistikfastigheten och diskuterar just nu med potentiella fastighetsägare. Kommunen har inlett detaljplaneprocessen för området.
Starkare resultat än väntat för matvarujätten. Dagens PS

Senaste nytt
”Bygger för framtiden”
”Vi bygger för framtiden. Med den nya logistiklösningen kommer vi att bli än mer konkurrenskraftiga och skapa samordningsvinster i koncernen”, säger Axfoods vd och koncernchef Simone Margulies.
”Vi investerar för att på ett flexibelt och effektivt sätt möta framtidens behov av leverans av varor till såväl koncernens egna som våra kunders butiker”, tillägger hon.
Logistikcentret planeras bli 90 000 kvadratmeter stort och hantera varor i samtliga temperaturzoner till Axfoods dagligvarubutiker i framför allt södra Sverige. Planen är att centret ska vara i drift under 2030.
”Känns bra ta nästa steg”
”Det känns bra att vi nu tar nästa steg i utvecklingen av vår logistikstruktur även i södra Sverige. Genom etableringen i Frillesås, Kungsbacka, blir vi mer effektiva när det gäller hur framtiden inom dagligvaruhandeln utvecklas”, säger Dagabs vd Hans Bax som påpekar de lärdomar man dragit av centret i Bålsta.
”Genom vår etablering av logistikcentret i Bålsta har vi stor erfarenhet av den här typen av anläggningar och det känns tryggt att göra satsningen tillsammans med vår automationspartner Witron”, konstaterar Bax.
Investerar 3 miljarder
Prislappen?
Investeringsbehovet för automationslösningen bedöms av Axfood uppgå till 260-280 miljoner euro under tidsperioden 2025-2030 och troligen ”ligga i den högre delen av detta spann”.
Det skulle med dagens eurokurs motsvara cirka 3,1 miljarder svenska kronor.
Axfoods beslut upprör facket – delar ut 1,9 miljarder. Dagens PS
Vinnarna i kaoset – aktierna som trotsar börsraset. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

I Sverige kostar floppade projekt många miljarder. Ofta går det fel redan från början. Undvik detta och delta i kostnadsfritt event där vi med enkla verktyg ger dig tips och råd hur du ska undvika att floppa.