Dagens PS

Analytikernas favorit: Investmentbolaget som slår Investor

Analytikerna är positiva till de flesta av de större investmentbolagen på Stockholmsbörsne men det finns en aktie som sticker ut när det gäller störst potential.
Analytikerna är positiva till de flesta av de större investmentbolagen på Stockholmsbörsne men det finns en aktie som sticker ut när det gäller störst potential.(Foto: Richard Drew/AP/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 27 nov. 2025Publicerad: 27 nov. 2025

Investor har slagit börsen de senaste 14 åren och ser ut att göra det i år igen. Men frågar du analytikerna finns det ett annat investmentbolag där de ser större potential just nu.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

“En majoritet av analytikerna är positiva till bolaget, ingen har sälj, och riktkursen ligger på cirka 19 procent över aktiekursen”, skriver Aktiespararna i en genomgång.

Läs även: JPMorgan: Bubblan här för att stanna hela 2026 – Dagens PS

Majoritet positiva till Investor

Som Dagens PS skrev om i går så valde Handelsbankens expert att bara dela ut ett “behåll-råd” till Sveriges mest ägda aktie Investor (börskurs Investor) i en ny analys.

“Med en rabatt som nu är klart under snittet och en neutral syn på de noterade portföljinnehaven ser vi begränsad uppsida i Investor i nuläget. Vår bedömning är att värderingen inte motiverar en mer positiv rekommendation”, skrev bankens analytiker Julia Angeli Strand.

Intresseorganisationen Aktiespararna noterar i e genomgång av vad analytikerkåren tycker om börsens olika investmentbolag att Handelsbanken därmed skiljer sig från mängden. 5 av 9 analytiker är positiva till Investor.

Dock verkar det råda konsensus om att potentialen just nu är relativt låg.

“Snittriktkursen ligger på 328 kronor, vilket är ett par procent över rådande aktiekurs”, skriver Aktiespararna.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

24 nov. 2025
Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Gillar även Lundbergs

ANNONS

Även för Investors konkurrent, investmentbolaget Lundbergs (börskurs Lundbergs) känns mönstret igen.

Alltså en positiv analytikerkår men sammanlagt relativt låg kurspotential för tillfället.

“När det gäller investmentbolaget Lundbergs så rekommenderar tre av fyra analytiker behåll enligt LSEG. Snittriktkursen ligger på 544 kronor – cirka 7 procent över aktiekursen”.

Aktiespararna skriver att de flesta investmentbolag faktiskt inte följs av någon analytiker på börsen utan tipsar istället om sajter som ibindex där man själv kan se aktuell rabatt eller premie i bolagen.

Aktien där analytikerna ser störst potential

Men det finns faktiskt ett investmentbolag till som har en betydande skara av analytiker som bevakar aktien.

Och här finns just nu aktien som har störst potential enligt experterna – mer än både Investor och Lundbergs.

“En majoritet av analytikerna är positiva till bolaget, ingen har sälj, och riktkursen ligger på 101 kronor – cirka 19 procent över aktiekursen”, skriver Aktiespararna om Kinnevik (börskurs Kinnevik).

Kinnevik med laddad miljardkassa inför Christina Stenbecks återkomst

Kinneviks portfölj tappade inte oväntat i substansvärde under det första stökiga kvartalet men i fokus står nu Christina Stenbecks återkomst som ordförande om bara ett par veckor.

ANNONS

Här är dessutom substansrabatten hela 37 procent för tillfället vilket hänger ihop med det lägre förtroende som bolaget fått efter de senaste årens rejäla kurstapp.

Om det är dags för en come-back på börsen nu är bäst att ha osagt men Aktiespararna skriver;

“Q3-rapporten bjöd på något som beskrivs som ett litet trendbrott. Di:s analytiker noterade att substansvärdet ökade jämfört med året innan – vilket var första gången på över fyra år. Samtidigt ökade försäljningen för de fem viktigaste kärninnehaven med 35 procent”.

Läs även: FI varnar: Börskrasch kan sprida sig till Sverige – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

ANNONS
Studierna drivs i samarbeten med ledande akademiska institutioner

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS