Dagens PS

Analyshuset: Här är två vinnaraktier för portföljen i juli

Två nya vinnaraktier tas in i analyshuset Paretos portfölj inför juli.
Två nya vinnaraktier tas in i analyshuset Paretos portfölj inför juli. (Foto: Pontus Lundahl / TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 01 juli 2025Publicerad: 01 juli 2025

Analyshuset Pareto har plockat ut två bolag de särskilt tror kan bli vinnaraktier under juli månad. Den ena är redan upp 32 procent i år.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Samtidigt kastas två andra aktier ut från börsexperternas svenska modellportfölj.

Läs även: Tech-jättarna åt olika håll 2025 – var är bäst köpläge nu? – Dagens PS

Gick starkare än börsen i juni

Pareto Securities svenska aktieportfölj steg med 2,05 procent under juni, och analyshusets vinnaraktier överträffade därmed jämförelseindex, OMXSGI, som avkastade 0,47 procent.

Det rapporterar Nyhetsbyrån Finwire genom Placera;

“Sex av tio bolag i portföljen överpresterade gentemot index, med Nordrest och Swedencare (börskurs Swedencare) i toppen på 10,9 respektive 8,0 procent.”

Nu får dock två av vinnaraktierna som bidragit till uppgången de senaste månaderna lämna portföljen..

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Två vinnaraktier får lämna

Den första att dumpas är det kanadensiska gruvbolaget Ngex som klättrade 3,4 procent i juni.

ANNONS

Vinnaraktie nummer två att få lämna är sjukvårdsbolaget Addvise (börskurs Addvise) som visserligen backade i månaden som gick men som lyft 39 procent de senaste tre månaderna.

Börsens superutdelare bekräftar ryktena – blev handelsstoppad

Utdelningsjägare känner säkert till superutdelaren Cibus, ett av få svenska börsbolag som ger utdelning varje månad. Nu bekräftar fastighetsbolaget med inriktning på livsmedelsbutiker rykten om en storaffär.

In tas istället en av börsens superutdelare – fastighetsbolaget Cibus (börskurs Cibus) som var en av de första bolagen i Sverige att börja ge utdelning varje månad.

“Trots sin starka operativa utveckling och sina framtidsutsikter handlas Cibus i linje med sektorsgenomsnittet, vilket vi anser vara omotiverat”, skriver Pareto.

Köpråden stiger i öppningen

Aktie nummer två att få komma in i analyshusets värme är skönhetsbolaget Lyko (börskurs Lyko).

Den forna vinnaraktien har halverats de senaste fem åren men är upp 32 procent i år.

“Lyko rapporterar för sitt andra kvartal i juli, vilket Pareto förväntar sig “kommer att visa sekventiell tillväxt och fortsatt förbättrad lönsamhet”, rapporterar Finwire.

Båda de två nya vinnaraktierna för juli stiger i börsöppningen på Paretos rekommendation.

ANNONS

Läs även:

Spararna dumpar Nvidia – här är junis nya börsfavoriter – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS