Dagens PS

Alla anställda varslas på Volvo Cars batterifabrik

Novo Energy
Volvo Cars batterifabrik Novo Energy säger upp alla 75 anställda vid fabriken i Torslanda.
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 13 jan. 2026Publicerad: 13 jan. 2026

Efter Northvolts konkurs har Volvo Cars batterifabrik Novo Energy ingen extern teknikpartner och tvingas därför varsla alla 75 anställda i Torslanda.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I ett pressmeddelande skriver Volvo Cars (börskurs) batterifabrik att uppsägningarna är en följd av att verksamheten inte kan fortsätta som planerat.

Berörda fack och även Arbetsförmedlingen har informerats om uppsägningarna av alla tjänster i fabriken.

Novo Energy: Inget lätt beslut att ta

”Detta beslut har inte fattats lättvindigt men är nödvändigt med tanke på den rådande situationen”, skriver företaget.

Efter batteribolaget Northvolts konkurs har Volvo Cars batteribolag inte hittat någon ny extern partner för att producera batterier till elbilar i Göteborgsområdet.

”Medan Volvo Cars fortsätter att söka efter en ny teknikpartner är det för närvarande inte möjligt att dela ytterligare detaljer om när batteriproduktionen kan komma att starta, eller i vilken organisationsstruktur detta kan ske”, uppger Novo Energy som krisat en längre tid.

Facket: Tar emot beskedet med sorg

Sveriges Ingenjörer, som företräder ett 30-anställda på Novo Energy, kommenterar massuppsägningen skriftligt i ett mejl till Dagens PS:

“Det är med sorg vi tagit emot beskedet i dag, framförallt för våra berörda medlemmars del men även för Göteborg och Västsverige. Det är en plan för utveckling av ny teknik inom fordonsindustrin och en framtidssatsning för Göteborg som kommit till vägs ände, i alla fall inom ramen för bolaget Novo Energy. Nu är vårt viktigaste uppdrag att stötta våra förtroendevalda och medlemmar i den kommande avvecklingsprocessen”, säger Katarina Atterström, enhetschef i Göteborg på Sveriges Ingenjörers förhandlingsavdelning.

ANNONS

Läs också: Volvo tar över efter Northtvolt – framtiden fortfarande oklar DagensPS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS