Helgens tyska regionval visade ett rekordhögt stöd för det nationalistiskiska högerpartiet AfD. Nyheten fick SAAB och andra företag inom vapenindustrin att rasa på börserna.
Tyska AfD sänkte SAAB – börsras i måndagshandeln


Det är fortfarande oklart om det starka valresultatet innebär något reellt politiskt inflytande eftersom AfD inte säkrade egen majoritet i helgens delstatsval – men framgången var ändå monumental.
Förutom att det är ytterligare en bekymmersam valframgång för den tyska förbundskanslern Olaf Scholtz motståndare så har det fått andra konsekvenser.
Partiets kritiska inställning till EU:s militära stöd till Ukraina har fått försvarsaktierna att rasa. Svenska försvarsaktien störtade under måndagen, rapporterar Dagens Industri.
SAAB stor förlorare på deppig måndagsbörs
Stockholmsbörsen har varit deppig under septembers första handelsdag, och helgens händelser i Tyskland har bidragit till ett SAAB (börskurs SAAB) sticker ut bland förlorarna.

Av de svenska storbolagen föll SAAB allra tyngst, även om de flesta stora svenska börsbolagen slutade på minus på måndagen.
Läs mer: Så planerar Kina och Ryssland att runda dollarn. Dagens PS

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.
Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.







