Nibe lockade till köp efter raset på sin rapport, samtidigt cashade spararna hem vinst i Boliden-aktien som länge övertygat – så kan den svenska börshandeln sammanfattas i november.
Spararna har bottenfiskat och tagit hem vinst


Mest läst i kategorin
”Vi har sett att spararna har fiskat friskt i rapportförlorare, och så även i Nibe. Aktien blev en småspararfavorit på allvar omkring 2020, men under åren sedan dess har aktieägarnas tålamod minst sagt prövats. Men spararna fortsätter ändå successivt att köpa aktien i nedgångar”, säger nätmäklaren Nordnets sparekonom Frida Bratt.
Även i Novo Nordisk har många sparare tryckt på köpknappen hos Nordnet under den månad som snart passerat.
Och handeln på marknaden ser ganska lika ut hos Avanza, det är Novo Nordisk och Nibe som dominerar köplistan.
Det har fått kursen i aktien att störtdyka
”Det har varit ett ordentligt kämpigt år för Novo Nordisk med allt hårdare konkurrens, prispress, dramatiska ledningsförändringar och nu senast en misslyckad studie. Motgångarna har fått aktiekursen att falla brant vilket har gjort att aktien nu handlas till den lägsta värderingen på tio år. Här är aktiespararna inte sena med att fylla på till vad de hoppas är ett rabatterat pris”, säger Avanzas sparekonom Felicia Schön.
Stockholmsbörsen har präglats av viss volatilitet under månaden, främst orsakat av AI-oro, går mot att att avsluta november på plus minus noll.
Här är de fem mest köpta aktierna hos Avanza under månaden: Novo Nordisk, Nibe Industrier, Investor, Nordea Bank och Saab B.
På säljlistan hos nätmäklaren återfinns bland andra Astra Zeneca, Lundin Gold, Evolution, Nvidia och Volvo B.
Hos Nordnet toppar Investor köplistan följt av Novo Nordisk och Nibe. I den ordningen.
Senaste nytt
Spararna mer restriktiva med försvarsbolag
Även Handelsbanken och Nordea finns bland fem-i-topp-köpen där rapportperioden fortsatte in i november.
Noteras kan att spararna blivit mer försiktiga i förhållandet till försvarsaktier, både brittiska BAE Systems och tyska Rheinmetall har avyttrats i stor utsträckning.
Men det är i Verisure som det mesta vinsten hämtats hem, framgår det.
Andra aktier som sålts av hos Nordnet, förutom de redan nämnda, är Millicom, Apple, och Volvo Cars. Även här finns Astra Zeneca på säljlistan men också Storskogen och Intel.
Läs mer om aktiehandeln hos Nordnet i november.
Och hos rivalen Avanza.
Missa inte: Teslatjur hissar 10 aktier och avfärdar AI-bubbla DagensPS
Läs också: Här är bolagen som rusar: Sju aktier med explosiv vinsttillväxt DagensPS
Läs vidare: Warren Buffett avslöjar varför fler inte följer hans metod Realtid

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.












