SEB:s seniorekonom Robert Bergqvist blir än mer förvånad över att börserna inte reagerar kraftfullare på eskaleringen av konflikten i Mellanöstern.
SEB-ekonomen: "Väldigt mycket osäkerhet"


Mest läst i kategorin
Han var förbryllad över den svala börsreaktionen när Israel attackerade Iran.
Och nu, när USA bombarderat landet i syfte att slå ut kärnvapenhotet, är SEB-ekonomen Robert Bergqvist ännu mer förvånad över att börserna inte reagerar starkare.
“Börserna brukar inte gilla osäkerhet och vi har väldigt mycket osäkerhet nu”, säger han till SVT.
SEB:s expert räknar med högre bensinpriser
Han spår att högre bensin- och energipriser väntar svenska konsumenter i spåren av den upptrappade Mellanöstern-konflikten, särskilt om Iran gör verklighet av hotet att stänga den viktiga oljetransportleden Hormuzsundet.
Läs mer: Varning för oljepris-chock i mardrömsscenariot Dagens PS
Läs också: Hormuzsundet stängs? Två svenska Stena-fartyg mitt i oljekriget Dagens PS
“Det här är en akilleshäl för Donald Trump som vill hålla energipriserna låga. Om man tänker att Iran ska slå tillbaka så är det just kring energipriserna”, säger Robert Bergqvist.
Varnar för negativ påverkan för sparare
På hemmaplan Sverige tror han att svenska sparare kommer att påverkas när börshandeln öppnar på måndagen.
Sett till världsekonomin är läget fortsatt mycket osäkert, samtidigt som den globala tillväxten i ekonomin redan befinner sig på ett sluttande plan, säger han.
Detta skapar ytterligare oro hos politiker och centralbanker, menar han.
Läs även: SEB:s ekonom: “Marknaden tar för lätt på allvaret” Dagens PS
Läs också: Analys: Iran står ensamt mot USA och Israel Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.