Nätmäklaren Avanza Banks kunder nettoköpte aktier i november efter två månader med försäljningar. Det var framför allt bottenfiske i pressade storbanker som lockade.
SEB-aktien lockar när spararna bottenfiskar


Privatpersonerna snittade totalt på 188 500 affärer per dag under månaden. Det är en ökning med 25 procent jämfört med samma månad i fjol och en ökning med 3 procent mot månaden innan. Hos Avanza ökade handeln med 31 procent mätt som årstakt och 4 procent som månadstakt.
SEB som pressats av misstänkt penningtvätt toppar köplistan.
”Köpen i SEB står för hälften av månadens totala nettoköp i aktier. Här är det tydligt att spararna försöker bottenfiska, en trend som vi även sett i Swedbank-aktien hela året”, säger Avanzas sparekonom Johanna Kull.
| Köper | Säljer | 
| SEB | Swedol | 
| Swedbank | Powercell | 
| Hoist Finance | Nordea | 
| Kindred | Ratos | 
| SBB | Volvo | 
| EQT | SAS | 
| Hemfosa | SOBI | 
| Elekta | SAAB | 
| Resurs | Skanska | 
| Kinnevik | SSAB | 

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.









