Dagens PS

Drömrapport från JM: "Bara att lyfta på hatten"

jm-kvartalsrapport-juli-2019
Svenskjättens aktie stiger över fyra procent på nyheten. "Man slår marknadens förväntningar på i stort sett alla rader", konstaterar hedgefondförvaltaren Stefan Roos. (Foto: TT)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 12 juli 2019Publicerad: 12 juli 2019

Stefan Roos som ingår i förvaltarteamet för hedgefonden Origo Quest anser att kvartalsrapporten från bostadsutvecklaren JM var stark. Aktien stiger över fyra procent i inledande börshandel.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

JM:s nettoomsättning i det andra kvartalet backade till 3 944 miljoner kronor (4 125), men det var högre än väntat då Factset analytikerkonsensus låg på 3 732 miljoner kronor. Rörelseresultatet blev 506 miljoner kronor (504), väntat rörelseresultat var 486 miljoner kronor. Rörelsemarginalen var 12,8 procent (12,2).

“JM slår våra estimat, det är bara att lyfta på hatten. Man har produktionsstartat 13 procent fler lägenheter detta kvartal vilket är en en stark signal om framtiden”, uppger Origo-förvaltaren Stefan Roos i en kommentar och fortsätter:

ANNONS

“19 procent fler sålda lägenheter i Stockholm är ju inte heller direkt i linje med den ‘bostadskrasch’ som vissa experter har förutspått. Man slår marknadens förväntningar på i stort sett alla rader och indikerar att den positiva utvecklingen kommer accelerera under andra halvåret”.

Förvaltarteamets bedömning är att JM ändå måste sänka priserna på en del projekt under andra halvåret, men som helhet konstateras det att en vändning har skett.

“Värderingen och aktien ser spännande ut, den är ju dessutom rejält kortad”, avslutar Stefan Roos med.

Dagens uppgång medför att aktien är upp 47 procent sedan årsskiftet. Origo Quest köpte in sig i JM under förra året, och utgör ett stort innehav i fonden.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David och Emma
Spela klippet
PS Studio

Globala fonder är inte så globala som du tror

17 sep. 2025
ANNONS
ANNONS