Bank of America, BofA, hissar åter värmeteknikbolaget Nibe och ser en uppsida i aktien på nära 30 procent.
BofA: Uppsidan i svenska bolaget 30 procent


Mest läst i kategorin
BofA sätter riktkursen 48 kronor när Wall Street-banken upprepar sin köprekommendationen på aktien i Nibe (börskurs), berättar Aktiespararnas tidning och konstaterar att det ger en rejäl uppsida i börspappret.
Bank of America motiverar sin syn på aktien med att det ser ut som Nibe försvarat sin marknadsandel under Q4, men även sin premiumprissättning.
BofA: Därför lockar aktien i Nibe
Därmed antas Nibes största område ha vuxit i linje med marknaden, det vill säga upp 8 procent, vilket i sin tur bör räcka för att återställa rörelsemarginalen för samma affärsområde, alltså Climate Solutions.
Det skulle betyda, om BofA har rätt i sin analys, att bolaget är tillbaka på samma nivåer från före 2023, skriver Aktiespararnas tidning och berättar att bankjätten också upplever att marknaden i Europa för värmepumpar är på väg att återhämta sig i långsam takt.
Aktien har just nu en attraktiv värdering, heter det vidare, sett till potentialen i den organiska tillväxten, exklusiva valutaeffekter.
Läs även: Rekordblankat bolag skrämmer inte Roger Akelius DagensPS
Se klippet: Tre enkla råd – varför misslyckas så många sparare? Realtid

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.









