Dagens PS

Bezos ex-fru säljer av Amazon-aktier i rasande fart

amazon
MacKenzie Scott är en av världens rikaste kvinnor efter skilsmässan med Bezos. (Foto: Evan Agostini/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 16 okt. 2025Publicerad: 15 okt. 2025

MacKenzie Scott minskar kraftigt sitt innehav i Amazon efter skilsmässan med Jeff Bezos. En stor del av pengarna skänks till välgörenhet – och hon gillar särskilt att finansiera mångfaldsinitiativ i USA.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Tillväxten tillbaka: E-handeln vaknar till liv

30 nov. 2025
Spela klippet

"Vilka pengar ska du investera om det inte finns några jobb?"

28 nov. 2025
ANNONS

MacKenzie Scott gifte sig med Jeff Bezos 1993. Bara ett år senare startade Bezos Amazon, där Scott var en viktig medarbetare under de tidiga åren.

När paret skilde sig 2019 blev hon i ett slag en av världens rikaste kvinnor. Fyra procent av Amazon tilldelades nämligen Scott.

Men nu har miljardären och filantropen kraftigt minskat sitt innehav i bolaget. En färsk inlaga till den amerikanska finansinspektionen SEC visar att hon har sålt hela 58 miljoner aktier på ett år, skriver Fortune.

Skänkt bort miljarder dollar

Det motsvarar en minskning med 42 procent, eller 12,6 miljarder dollar baserat på tisdagens stängningskurs.

Det framgår inte om minskningen beror på försäljningar, donationer eller en kombination av båda.

Scott har under de senaste fem åren etablerat sig som en av världens mest generösa filantroper.

Sedan 2019 har hon skänkt bort omkring 19 miljarder dollar till över 2 000 organisationer, ofta utan krav på motprestation eller detaljerad redovisning.

ANNONS

Senaste nytt

Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

27 nov. 2025
PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025

Stöttar mångfaldsarbete

ANNONS

Hennes förmögenhet uppskattas trots det fortfarande till cirka 32 miljarder dollar, främst tack vare Amazons starka kursutveckling.

Under de senaste månaderna har hennes filantropiska initiativ fokuserat på satsningar kopplade till mångfald, jämlikhet och inkludering (DEI).

Bland de större bidragen finns 42 miljoner dollar till organisationen 10,000 Degrees, som arbetar för att öka tillgången till högre utbildning för studenter från låginkomstfamiljer.

Har ändå mer pengar nu

Hon har även skänkt 70 miljoner dollar till den amerikanska organisationen UNCF, som stöttar historiskt svarta universitet och högskolor.

Tidigare har Scott bland annat donerat 84 miljoner dollar till Girl Scouts, 436 miljoner till Habitat for Humanity och 275 miljoner till Planned Parenthood.

Hon har även bidragit med 20 miljoner dollar till ett bostadsprojekt i Vermont och gjort flera stora gåvor till utbildnings- och jämställdhetsinitiativ.

Trots de massiva gåvorna är hon i dag rikare än när hon skilde sig från Bezos, i takt med att Amazons aktiekurs fortsatt stiga.

ANNONS

ANNONS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS