AB Volvo släpper en resultatrapport som är ungefär som väntat, men utdelningen sänks nu enligt styrelsens förslag, framgår det.
AB Volvo sänker utdelningen till aktieägarna


Mest läst i kategorin
Totalt sänks den ordinarie utdelningen till 8, 50 kronor per aktie och en extra utdelning på 5,50 kronor.
Det kan jämföras med en utdelning på 8 kronor och 10,50 kronor i extra utdelning i fjol.
Bolagets rörelseresultat i fjärde kvartalet var knappt 12,8 miljarder kronor, vilket kan jämföras med ett rörelseresultat på drygt 14 miljarder kronor under motsvarande period föregående år.
Rörelsemarginalen var 10,3 procent i det nu inrapporterade kvartalet, jämfört med 10,1 procent i Q4 föregående år.
Så mycket backar AB Volvos omsättning
Resultatet per aktie landar på 4,73 kronor, jämfört med 5,28 kronor under fjärde kvartalet 2024.
Nettoomsättningen sjunker med 11 procent till 123,8 miljarder kronor, tidigare var det 138,4 miljarder kronor.
”Justerat för valutakursförändringar och avyttringen av SDLG var nettoomsättningen på samma nivå som föregående år”, förklarar dock AB Volvo (börskurs) i pressmeddelandet.
Det operativa kassaflödet i Industriverksamheten uppgick till 19.319 Mkr (24.270).
Företagets vd och koncernchef Martin Lundstedt säger att 2025 avslutades starkt ”med en nettokassa på 63,0 miljarder kronor”.
Den var emellertid lägre än föregående år, då nettokassan i bolaget var 85,9 miljarder kronor.
Så gick helåret 2025 för börsjätten
- För helåret uppgick nettoomsättningen till 479,2 miljarder kronor (526,8).
- Det justerade rörelseresultatet uppgick till 51.218 Mkr (65.718), motsvarande en justerad rörelsemarginal på 10,7% (12,5).
- Det rapporterade rörelseresultatet uppgick till 48.506 Mkr (66.611), motsvarande en rörelsemarginal på 10,1% (12,6).
- Resultatet per aktie uppgick till 16,94 kronor (24,78).
- Det operativa kassaflödet i Industriverksamheten uppgick till 21.837 Mkr (45.295).
- Avkastningen på sysselsatt kapital i Industriverksamheten uppgick till 25,3% (35,8).
- Styrelsen föreslår en ordinarie utdelning på 8,50 kronor per aktie och en extra utdelning på 4,50 kronor per aktie.
Läs även: Bank of America: AB Volvos aktie fortsatt glödhet DagensPS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.









