Dagens PS håller dig ajour med vad som händer på börsen idag och affärsvärlden i stort – i dag står ECB:s räntebesked och KPI i Sverige i fokus.
14 september: Håll koll på ECB:s räntebesked


Mest läst i kategorin
Makro/ekonomi:
HUI Dagligvaruindex: Föregående månad, kl 06.15
SCB: Betalningsbalansen, andra halvåret, kl 08
SCB: Konsumentprisindex, augusti, kl 08
SCB: Omsättning inom tjänstesektorn, restaurangindex, andra kvartalet, kl 08
SCB: Miljöräkenskaper, utsläpp till luft, första kvartalet, kl 08
Riksbankens direktion sammanträder, kl 09
Ekonomistyrningsverket (ESV) publicerar sin prognos över statens budget och de offentliga finanserna, kl 10. Digital pressträff om prognosen, kl 10.15.
Jordbruksverket och Statens veterinärmedicinska anstalt, SVA, håller digital pressträff om arbetet med att bekämpa utbrottet av afrikansk svinpest, kl 16.30-17
Utländsk statistik med mera:
Sri Lanka: Internationella valutafondens (IMF) granskning av räddningspaket som beviljades i mars 2023 (till 27/9)
Schweiz: FN-rapport presenteras om klimatförändringarnas inverkan på målen för hållbar utveckling, kl 10
Japan: Maskinorder juli (01.50), Industriproduktion juli (06.30)
Finland: Inflation augusti (07.00)
Schweiz: Producentpriser augusti (08.30)
ECB: Räntebesked (14.15), Lagarde-PK (14.45)
USA: Producentpriser augusti (14.30), Detaljhandel augusti (14.30)
Börsrapporter Norden:
Chemometec
Läs mer: Stockholmsbörsen föll – U-sväng av Intrum Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.