American-spec Jaguar E-Type Series II kommer säljas på auktion vid Monaco Historic Grand Prix i maj. Det uppger auktionshuset Bonhams.
Klassisk E-Type körd av Steve McQueen nu ute på auktion
Nu erbjuds Jaguaren helt i originalskick sedan 1970, uppger auktionshuset Bonhams.
Dyrgripen, känd från filmen Le Mans med Steve McQueen, säljs komplett med sina autentiska brittiska registreringsskyltar och fotografier från inspelningarna.
4,2-liters roadstern förväntas hamna på mellan 250 000 och 350 000 euro när den auktioneras ut under 2022 Monaco Historic Grand Prix, den 13 maj.
Ägaren Fredy Zurbrügg har haft Jaguaren de senaste 52 åren under vilka rariteten har använts sparsamt, vilket dess låga vägmätaravläsning vittnar om som ligger på cirka 74 000 kilometer.
Läs även: Topp 10: Bilarna vi vill äga innan vi dör – 1:an skräller
Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.
CONVENDUM BIG OFFICE – ökar trivseln på arbetsplatsen
CONVENDUMs olika Big Office-lösningar lockar några av landets främsta bolag. Fördelarna är många, bland annat kan trivseln bland medarbetare öka. Söker du efter en flexibel och kostnadseffektiv kontorslösning? Kontakta oss idag! Stora kontor för stora företag | CONVENDUM
Tänk inte mer på bokföringen (än du behöver)
Byt till Fortnox för en bokföring uppdaterad i realtid, som gör företagslivet smartare.