Corvette 2022 specialgjord för Kiss-legend på auktion

Den specialbyggda Corvette Convertible 2022 har VIN001, en dröm för en samlare. En signerad gitarr ingår. Foto: Barrett-Jackson
Mia Jacobs
Mia Jacobs
Uppdaterad: 26 apr. 2022Publicerad: 26 apr. 2022

Corvette specialgjord för Kiss-legenden Paul Stanley ska nu säljas på auktion i Las Vegas. Bilen är den allra första av 2022 års modell som rullade av bandet, och har VIN-numret 001.

När Paul Stanley och hans Kiss slog igenom på 1970-talet köpte han sin allra första nya bil: en Corvette, berättar Robb Report. Han hjälpte också till att designa Corvette Stingray 2015.

När 2022 års Chevy C8 Corvette presenterades var Stanley snabb att ställa sig i kö, och General Motors såg till att han fick den allra första bilen som rullade av bandet.

“Få ut mer av den”

Nu ska den alltså säljas, på Barrett-Jacksons Las Vegas-auktion 30 juni-2 juli. Enligt Stanley själv beror det på att han tror att någon annan kan göra bilen större rättvisa.

Bilen är i färgen Red Mist Metallic med svarta accenter. Foto: Barrett-Jackson

“Jag vill göra den tillgänglig för någon som kan få mer ut av den, endera genom att lägga den till en samling eller att köra den”, säger han enligt Robb Report.

Corvette med gitarr på köpet

Bilen är i Red Mist Metallic, efterföljaren till Long Beach Red som Stanley var med och skapade, med svarta accenter. Interiören är Corvettes saddle, och det gör att bilen får en varmare och mer europeisk känsla. Under huven finns en 6,2 liters LT2 V8 med 490 hästkrafter och med en åttaväxlad automatisk låda.

Tillsammans med bilen får den lycklige köparen Paul Stanleys signaturgitarr, en Ibanez PS120, signerad av Kiss-legendaren.

Interiör Saddle gör Paul Stanleys Corvette lite mjukare och mindre amerikansk. Foto: Barrett-Jackson.

En samlares dröm

“Det är en fantastisk bil, och att ha VIN001 är en samlares dröm”, säger Paul Stanley till Barrett-Jackson. “Jag vill att någon ska ta den här bilen och göra det som gör dem glada med den, uppskatta den”.

“Det är nyckelordet, tror jag, för alla samlare – glädje”, fortsätter Paul Stanley. Och för mig har mitt liv handlat om den glädje jag kan ge andra. Så här är en bil och en gitarr. Låt dem glädja dig.”

Läs även: Topp 10: Bilarna vi vill äga innan vi dör – 1:an skräller

Läs även: Rekorddyr whisky slår världsrekord

Mia Jacobs
Mia Jacobs

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

Mia Jacobs
Mia Jacobs