Auktion: Anrik X-wing från 1977 äntligen funnet

auktion
En miniatyrmodell av Red Leader, Luke Skywalkers X-wingskepp från Star Warsfilmen från 1977. Foto: AP/ Tony Gutierrez
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 11 sep. 2023Publicerad: 11 sep. 2023

På en auktion i Dallas har nu en anrik, försvunnen rymdfarkostsmodell dykt upp som fått rymdfans världen över att räkna sina krediter.

Den ikoniska rymdfarkosten X-wing Red Leader är nästan lika synonym med Star Wars som Kraften, Ljussablar och Dödsstjärnan. Men modellen försvann efter inspelningen och har varit försvunnen sedan 1977. Men nu är den funnen, och ute på auktion.

Skeppet som försvann

Luke Skywalker i Stjärnornas krig, sciencefictionklassikern från 1977, sprängde Dödsstjärnan med hjälp av kraften. Men det hade aldrig gått utan hans rymdskepp X-wing.

Tyvärr försvann modellskeppet som användes för att spela in filmen.

Men nu har Red Leader hittats på nytt, och auktioneras ut för 400 000 dollar i startpris, motsvarande nästan 5 miljoner svenska kronor.

Rymdherraväldet

Den användes vid inspelningen av den till synes hopplösa striden mellan rymdens David och Goliat – den miniatyrartade X-wing i skuggan av Rymdimperiets enorma Dödsstjärna i en episk strid mellan gott och ont.

Utan Red Leaders protontorpeder hade rebellernas allians aldrig hämnats förintelsen av Alderaan, och besegrat de onda Darth Vader och Moff Tarkin.

Heritage Auctions skriver att modellen, som ska auktioneras i Dallas, “representerar höjdpunkten av de Stjärnornas krigs artifakter som någonsin nått marknaden” i sitt produktmeddelande.

Läs mer om auktion:

Iphone på auktion för flera miljoner – Dagens PS

Dojan slår rekord på auktion – Dagens PS

Bukowskis auktionerar ut doldisens konstskatt – Dagens PS

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat privatekonomi.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson