Auktion: James Bonds kostym och Batmans dräkt

auktion
Memotabilia från de stora filmklassikerna säljs på auktion (Foto: Propstore).
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist
Uppdaterad: 03 okt. 2023Publicerad: 03 okt. 2023

Vill du leva ditt liv i en film? Då ska du kolla in Propstores kommande auktion “Entertainment Memorabilia”, med rekvisita från flera storfilmer.

Har du alltid velat känna dig som Daniel Craig i “James Bond”, Marlon Brando i “Gudfadern” eller Michael Keaton i “Batman”? Eller har du velat prova de skor som Tom Hanks bar i “Forrest Gump” eller kasta lasso med “Indiana Jones” ikoniska piska?

Kanske är du mer intresserad av Star Wars eller The Shining?

Hur som helst – här kommer en tidig julklapp till dig.

Auktion med 1800 föremål

Den 10 oktober kan du ta del av Propstores auktion Entertainment Memorabilia, i London.

Över 1800 unika objekt från några av film- och tv-historiens mest ikoniska klassiker är till salu.

Denna ikoniska skattkista väntas klubbas för totalt 13,8 miljoner dollar, cirka 155 miljoner kronor, skriver Robb Report.

Se föremålen live i London

Du kan redan nu registrera dig för att delta i auktionen, och den 10 oktober kan du bjuda på föremålen online eller via telefon.

Har du vägarna förbi Hertfordshire norr om London, kan du se delar av auktionen, som visas i Propstores lokaler mellan den 10 oktober och 3 november.

Läs även:

Mystiskt: Övergiven DeLorean hittad via Google Maps

Volleybollen “Wilson” klubbades för 75 000 pund på auktion

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist