Auktionsfeber: Dojan som kan slå rekord – igen

Michael Jordan
Michael Jordan har många anledningar att vara nöjd. (Foto: TT)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 24 aug. 2023Publicerad: 24 aug. 2023

Föreställ dig att dina avlagda gympadojor var värda miljoner. Och såldes igen och igen. Det har blivit vardagsmat för basketstjärnan Michael Jordan, vars Nike Air Ships nu åter är till salu.

De är ju egentligen bara skor, men tänk att värdet på fixstjärnan Michael Jordans pjuck aldrig slutar att fascinera.

Ett fenomen som Dagens PS återkommande kunnat rapportera om.

Gyllene skor? Det skulle man åtminstone kunna tro.(Foto: Goldin)

Femte NBA-matchen

Denna gång rör det sig om ett par spelburna och signerade Nike Air Ships som burits av Michael Jordan tidigt i karriären. Närmare bestämt under hans femte NBA-match, efter vilken han skänkte dem till en boll-Kalle vid namn T.J. Lewis.

Resten är som vi brukar säga historia.

Gick för 16 miljoner

Under 2021 sålde Lewis skorna, tillsammans med sitt personalkort från säsong 1984-1985 för närmare 1,5 miljoner dollar vid en auktion på Sotheby’s.

Nu är det alltså dags igen, då Michael Jordans åtråvärda skor ännu en gång ska säljas. Denna gång via auktionshuset Goldin, där toppbudet just nu ligger på 160 000 dollar, motsvarande 1,7 miljoner kronor, skriver Robb Report.

Senast Jordans Air Ship-sneakers gick under klubban drog de in 16 miljoner kronor. (Foto: Goldin)

Jordans modell återuppstår

En pris som sannolikt kommer att skjuta i höjden under de närmaste veckorna, om vi utgår från hur tidigare försäljningar slutat.

Som tillägg till det har marknaden för sneakers formligen exploderat på senare tid.

Auktionen hos Goldin vara till och med den 13 september och sammanfaller med att Nike blåst liv i modellen Air Ship.

Först till kvarn!

Läs även:

Michael Jordans sneakers såldes för 22 miljoner

Stjärnans Nike Air Jordan värderas till 3 miljoner

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted