Auktion: Iphone från 2007 såldes för 2 miljoner

apple
Apple-pionjären Steve Jobs var tidigt säker på att Iphone skulle ta världen med storm. (Foto: Wiki Commons)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 18 juli 2023Publicerad: 18 juli 2023

Det är tydligen inte alla gamla mobiltelefoner som tappar i värde. Särskilt inte om de är från 2007, året då Apple släppte sin första modell. Nu har en sådan oöppnad Iphone sålts på auktion i USA för nästan två miljoner kronor.

Kanske dags att gräva fram några gamla Iphones i byrålådan? Helst från 2007, oöppnad och med 4GB. Modellen tillverkades inte i ett stort antal så därför öppnar samlare mer än gärna sina plånböcker för att komma åt en av dem, berättar BBC.

Slutpriset för Iphone ökade 400 gånger

Mobilen kostade 599 dollar när den släpptes för första gången 2007 och auktionsbyrån LCG Auctions hade förväntat sig att slutpriset skulle dra iväg men inte hela 400 gånger. Vid auktionen kom det 26 bud där det sista landade på drygt 192 000 dollar, eller runt två miljoner kronor.

Slutade sälja 4GB-modellen

Apple ville inte fortsätta att tillverka sin 4GB-modell redan två månader efter att den hade släppts på marknaden, sedan de flesta kunderna ände hellre köpte 8GB-modellen.

Det har därmed ökat statusen på den ovanliga 4GB-dyrgripen.

Läs även: Iphone-tillverkaren Foxconn satsar på elbilar

Läs även: Rapporten avslöjar framtidens Iphone

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin