Tomte-feber: Pimpa ditt hem på årets julauktion

Julauktion
Nu är det dags att uppdatera ditt julpynt till julen 2023. Här får du möjligheten att fynda riktigt roliga julsaker som du annars inte kan hitta på Ikea. (Foto: Crafoord)
Anders Værnéus
Anders Værnéus
Uppdaterad: 13 nov. 2023Publicerad: 13 nov. 2023

Nu är det dags för årets första julauktion där du kan ropa hem en helt ny juluppsättning och skapa en uppdaterad julkänsla hemma.

Ikea har redan börjat.

Många av Sveriges städer likaså. Julskyltningen har en förmåga att dra igång allt tidigare för varje år som går. I alla fall känns det så när du redan i oktober hör “Last Christmas” för första gången på skvalradion.

auktion
LOT 3150853. GEORG JENSEN. Julmobiler, 10 st, mässing och guldöverdrag, årgång 1995. 2000-2008. Här hittar du auktionen.

Nu när mörka november är som mörkast, kan det dock börja kännas skönt att ta fram ljusstakarna, och hjälpa solens fattiga försök att sprida ljus några ynka timmar mitt på dagen.

En ny jul

Crafoord auktioner i Malmö har därför samlat ihop en vacker julauktion som hjälper dig pimpa din gamla juluppsättning med trevliga, gamla nyheter.

jul
LOT 3156516. GUNNAR ANDER. Kandelaber för 6 ljus, Ystad Metall. Här hittar du auktionen.

Här hittar du advents- och julföremål från tidigt 1900-tal och fram till våra dagar, liksom keramiktomtar, och julgranskulor från 1900-talets mitt, tillsammans med adventsljusstakar och Georg Jensens populära juldekorationer.

Unna dig en uppdaterad jul 2.0 i år.

jul
LOT 3093426. STENBORDSDUK, 2 st. allmoge, Skåne. Här hittar du länken till auktionen

Här hittar du:

Länken till auktionen i Malmö

Mer om Jenny Nyström – julens konstnär nummer ett

Anders Værnéus
Anders Værnéus

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.

Anders Værnéus
Anders Værnéus