Nordiskt paradis på auktion nästa vecka

auktion
Nästa vecka ska den finska ön SupesShe Island, eller Fjärdskär säljas på auktion. (Foto: Concierge Auctions)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 05 okt. 2023Publicerad: 05 okt. 2023

Den finska ön Fjärdskär, eller SuperShe Island, i Raseborgs skärgård, är till salu och ska säljas på auktion. Budgivningen börjar nästa vecka.

HBL skriver att techmiljonären Kristina Roth presenterade ön Fjärdskär som en retreat för superkvinnor år 2018. För 4 000 euro fick kvinnor en veckas semester i den superexklusiva kvinnooasen på ön.

Nordiskt paradis kan bli ditt

Om du köper ön på auktion får du din egen bit av nordiskt paradis och ön kommer med sju stugor, ett par jurtor, en bastu och en helikopterplatta, det skriver Robb Report.

Den privata ön är åtta och en halv hektar stor och ligger nära Helsingfors, den nås med båt eller helikopter. Ön har tallskogar, en sandstrand och fyra nyrenoverade stugor på 167 kvadratmeter.

Alla stugor är byggda i skandinavisk stil med mysiga öppna spisar och moderna kök, badrum samt exklusiva Hästenmadrasser i sängarna.

Dessutom finns tre ministugor på cirka 32 kvadratmeter. Här finns även en stor spa-jurta och en yoga-jurta, samt en traditionell finsk bastu.

Det finns också 185 kvadratmeter byggbar mark som redan har godkänts för expansion, den skulle kunna användas till extra logi eller mer fritidsaktiviteter.

Auktion nästa vecka

Tidigare erbjöd denna fristad för kvinnor hälsoresor med dagliga aktiviteter som yoga, andningsövningar, meditation och matlagningskurser.

Ön har varit ute till försäljning tidigare, då listades den för 2,9 miljoner euro, cirka 33,6 miljoner kronor.

Nu säljs Fjärdskär/SuperShe på auktion med reservationspris av Concierge Auctions, i samarbete med Tea Käyhkö från Snellman Sotheby’s International Realty.

Onlineauktionen börjar den 12 oktober och avslutas den 17 oktober. Ett startbud på 1 till 2 miljoner dollar väntas, motsvarande cirka 11 till 22 miljoner kronor, det skriver Robb Report.

Vill du läsa de senaste nyheterna om ekonomi och företag? Så här enkelt får du vår kostnadsfria nyhetstjänst.

Läs mer: Fly stadsbruset: Unik sjötomt på Skarpö Dagens PS

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe