Jubileum: Svensk 80-årig klassiker firas med auktion

Ikea 80 år
Vi börjar med att gratulera IKEA 80 år genom att bjuda in till en stor jubileumsauktion. Hur mycket vågar du köpa? (Foto: Auctionet)
Anders Værnéus
Anders Værnéus
Uppdaterad: 13 dec. 2023Publicerad: 13 dec. 2023

Att gratulera ett av Sveriges största företag är inte enkelt. Vi börjar därför med en auktion där du kan frossa i ikoniska Ikea-prylar.

Att ta tag i ämnet “Ikea 80 år” är lite som att äta upp en elefant.

Du får lugna dig och metodiskt ta en bit i taget. För det finns så otroligt mycket att hantera och reda ut för att kunna presentera det på ett bra sätt.

Vi väljer ändå att börja i en lite oväntad ända.

För att hylla det faktum att världens främsta leverantör av platta paket fyller jämt, har Stockholms auktionsverk en jubileumsauktion med prylar från bolagets historia.

Över 120 olika produkter från Ikea:s produktion har samlats ihop till en stor nätauktion som klubbas den 19 december.

LOT 3217196. SKÅP, “Oxford”, mahognyfanér, Ikea, 1950-talets första hälft. Här hittar du auktionen. (Foto: Auctionet)

Här finns prylar från företagets tidiga år, som till exempel skåpet Oxford med en touch av bildhuggeri. På 1960-talet kom den danska designen in i sortimentet där två Florens-fåtöljer, formgivna av centralgestalten Erik Wørts, finns på auktionen.

LOT 3225671. ERIK WÖRTZ. “Florens”, IKEA, 1965. Här hittar du auktionen. (Foto: Auctionet)

Kanske du minns bäddsoffan Impala, jeansfåtöljen Tajt och den udda men väldigt tidstypiska Turo med grönlackerade stålrör från 1970-talet?

Eller Niels Gammelgaards bokhylla Guide från 1980-talet, som finns representerad på auktionen.

LOT 3178333. NIELS GAMMELGAARD. Hylla “Guide”, Ikea 1984. Här hittar du auktionen. (Foto: Auctionet)

Det är inte bara ett firande auktionen står för.

Nu välkomnas även Ikeas produkter in i antikviteternas finrum. Vilka fynd har du månne undanstuvade i källarförrådet?

Läs mer:

Om auktionen här

IKEA gör storvinst – bonus regn över de anställda (Dagens PS)

Anders Værnéus
Anders Værnéus

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.

Anders Værnéus
Anders Værnéus

Hej egenföretagare! Ekonomisk trygghet även för dig.

Vet du om att du som egenföretagare får värdefull rabatt på försäkringar och avtal som medlem i Unionen? Kontakta oss så berättar vi mer.

Läs mer