Dagens PS

Spotifys huvudvärk – kan få smäll på halv miljard

Daniel Ek
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 03 feb. 2017Publicerad: 03 feb. 2017

Spotify har tidigare siktat på en börsintroduktion till november 2017. Men på fredagen kom nyheten att den svenska musikströmningsjätten kan komma att skjuta på planerna och det kan visa sig bli en dyr historia, rapporterar Breakit.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Ponera att vd Daniel Ek väljer att gå till börsen bara ett halvår senare, i maj 2018. Då riskerar man en smäll på en halv miljard kronor, skriver sajten och hänvisar till det lån på 8 miljarder kronor som Spotify tog i hedgefonden Dragoneer och riskkapitalbolaget TPG för snart ett år sedan.

Anledningen är att långivarnas rabatt på Spotify-aktier, som man lovats i samband med en börsnotering, ökar för varje halvår som går. Samma sak gäller räntan som också ökar när börsnoteringen skjuts upp.

”En försening av börsnoteringen med sex månader kostar sannolikt Spotify cirka 572 miljoner kronor”, skriver Breakit och hänvisar till beräkningar från Wall Street Journal, men påpekar samtidigt att Spotify samtidigt försöker förhandla om lånevillkoren.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Handeln med börshandlade fonder exploderar i Sverige. Enligt färska siffror från Nasdaq har ETF-omsättningen ökat med hela 67 procent på ett år.
Spela klippet
Börs & Finans

Globala börstrenden får fäste Sverige: Har ökat med 67 procent

19 nov. 2025
ANNONS
ANNONS