Dagens PS

Sju av tio svenskar sågar euron

(Foto: TT)
(Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 06 dec. 2016Publicerad: 06 dec. 2016

Det framgår av SCB:s partisympatiundersökning, som även mäter EU-sympatier och som refereras av nyhetsbyrån Direkt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Endast 15,8 procent av svenskarna skulle rösta för euron. Ändå har andelen ja-sägare till euron stigit i november jämfört med maj samtidigt som nej-sägarna blivit något färre.

Sammantaget har svenskarnas EU-motstånd minskat. 50,3 procent var i novembermätningen för ett EU-medlemskap medan 20,8 procent var mot.

Andelen som som saknar uppfattning i frågan har ökat något och ligger nu på 28,9 procent, framgår det.

Undersökningen gjordes mellan den 28 oktober och 27 november och omfattade 8.952 personer. Svarsfrekvensen var 56,1 procent.

I den euroomröstning som genomfördes i september röstade 42 procent ja till euron medan 55,9 procent röstade nej till den gemensamma europeiska valutan.

MISSA INTE: Miljardär spår eurons undergång  >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Kom igång med ett roligare sparande hos Nordnet
Nordnet

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.

Öppna konto på Nordnet här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS