Statliga AP7-fonden har investerat i två kanadensiska cannabisbolag, trots avrådan från AP-fondernas etikråd. Det rapporterar SVT Nyheter.
Statliga AP-fonden investerar i cannabis


AP-fonden investerade under förra året i Aurora Cannabis Incorporation och Canopy Growth Corp, som blivit två av världens största cannabisbolag efter att drogen legaliserats i Kanada. Innehavet har ökat från 63 miljoner kronor vid årsskiftet till över 100 miljoner under våren, skriver SVT.
Anledningen till investeringarna är enligt Johan Florén, chef för kommunikation och marknadsstyrning på AP7, att bolagen kommit in i deras aktieindex MSCI ACWI.
“Eftersom vi är ute efter marknadsexponering köper vi alla bolag som är med i det indexet, med ett undantag – de bolag vi svartlistar”, säger han.
Enligt Florén kan det mycket väl bli så att man kommer fram till att den här typen av bolag ska svartlistas framöver.
Senaste nytt

Äntligen är helt elektriska BMW i5 här!
BMW i5 levererar på alla punkter som räknas. Allt du kan förvänta dig – och mycket mer.

Modus breddar klinisk pipeline – nya miljardmarknader i sikte
Storägaren Karolinska Developments avser att teckna för 15 miljoner kronor i Modus pågående företrädesemission. Läs mer och teckna här