Dagens PS har tidigare berättat att riksdagsmannen Martin Kinnunen (SD) dragits inför rätta för skatte- och bokföringsbrott samt, nyligen, om de avslöjade mejlväxlingarna i vilka SD-toppen ska ha godkänt trix med fakturor.
SD-toppen fälls för bokföringsbrott


Mest läst i kategorin
I dag, tisdag, fäller Svea hovrätt Martin Kinnunen för bokföringsbrott för sin roll i Sverigedemokraternas mediebolag Samtid & Framtid. Kinnunen döms till villkorlig dom och böter, rapporterar TT.
I tingsrätten i februari i år friades Martin Kinnunen från misstankar om grovt skattebrott och grovt bokföringsbrott.
Trots den nu aktuella domen i hovrätten sitter Martin Kinnunen kvar som riksdagsledamot för SD.
“Jag har diskuterat domen med Martin Kinnunen och vi har beslutat att överklaga den till Högsta domstolen”, säger hans advokat Thomas Olsson, som överraskades av hovrättens dom, till Sveriges Radio.
URSPRUNGSKÄLLA: Kinnunen fälld för bokföringsbrott >

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









