Dagens PS

Bank-ID-larm: Miljoner svenskar bluffdrabbade

En attack ledde till kraftiga Bank-id-störningar under tisdagskvällen. (Foto: TT)
En attack ledde till kraftiga Bank-id-störningar under tisdagskvällen. (Foto: TT)
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 19 juli 2018Publicerad: 19 juli 2018

“Den organiserade brottsligheten som ligger bakom detta har enorma resurser.”

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Varje år genomför försäkringsbolaget Mysafety – inritade på just id-kapningar – en undersökning tillsammans med Sifo. Expressen Dina Pengar har fått ta del av nyckelsiffror från årets upplaga som ännu inte publicerats och det är ingen rolig läsning.

Undersökningen visar att så många som 2,1 miljoner svenskar har kontaktas av id-kapare medan nära en kvarts miljon, 240.000, faktiskt drabbats av bedrägerierna. Siffrorna visar också att bluffmakarna slår brett hos svenska folket – personer från alla åldrar och kön har blivit offer för lurendrejerier medan nära hälften, 101.000, bor i Stockholm.

ANNONS

PA Prabert, kommunikationschef för Mysafety, är oroad.

“Det är nedslående siffror. ID-kapningar mot privatpersoner och konsumenter fortsätter öka. Från fjolårets 196 000 så är det nu 237 000 svenskar som drabbats”, säger han till Expressen och menar att den organiserade brottsligheten bakom kapningarna har “enorma resurser”.

KÄLLA: Larm: Bank ID-bedragarnas bluffvåg mot svenska folket >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS