Har granskat Swedbankchefernas fastighetsaffärer i över ett år.
Swedbank-toppar frias av FI


Mest läst i kategorin
DagensPS har med hänvisning till Dagens Industri i flera artiklar uppmärksammat Swedbankchefernas starkt ifrågasatta fastighetsaffärer.
Men nu friar alltså Finansinspektionen topparna, vilket innebär att banken slipper undan en reprimand från myndigheten, skriver SvD Näringsliv.
Enligt tidningen har FI emellertid funnit brister i Swedbanks hantering av ärendet, men dessa brister bedöms inte som tillräckligt allvarliga för att utdöma böter eller en varning, framgår det.
Det var alltså Di som avslöjade att två av Swedbanks högt uppsatta chefer gjort fastighetsaffärer med bankens kunder och dessutom skapat en privat och gemensam fastighetskoncern.
Det här fick FI att i december 2015 inleda en granskning av hur Swedbank levde upp till sina egna externa och interna regler om intressekonflikter.
I kölvattnet av turbulensen tvingades både Swedbanks ordförande Anders Sundström och bankens vd och koncernchef Michael Wolf gå efter en intern maktkamp.
MISSA INTE: Höll masken när Wolf fick kicken >
LÄS ÄVEN: Swedbank hotas av sanktioner >

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.








