Dagens PS

Kinnevik-bolag i graven – säljer allt och läggs ned

Black Earth Farming
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 13 feb. 2017Publicerad: 13 feb. 2017

Börsbolaget Black Earth Farming, i vilken Stenbeckssfärens maktbolaget Kinnevik är en av de tre största ägarna, ska läggas ned. Det framgår i ett pressmeddelande på måndagen, som citeras av nyhetsbyrån Direkt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Enligt bolaget har man ingått avtal om att sälja av ryska tillgångar och verksamheter kontant till jordbruksbolaget Volgo-Donselkhozinvest som uppges betala 184 miljoner dollar, motsvarande drygt 1,6 miljarder kronor.

“Efter att ha utvärderat denna affär och alternativen, inklusive att fortsätta att driva verksamheten, är vi övertygade om att försäljningen till Volgo-Donselkhozinvest erbjuder det bästa värdet för aktieägarna”, säger BEF:s ordförande Per Åhlgren i en kommentar.

ANNONS

Enligt beräkningar ska mellan 185 och 193 miljoner dollar överföras till aktieägarna, motsvarande 7:20-7:50 kronor per depåbevis, skriver Direkt som uppger att affären ska vara klar i april.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS