Dagens PS

Hennes skatt drabbar storbanker

Finansminister Magdalena Andersson (S) menar att bankerna har utrymme att bidra till välfärden. (TT)
Finansminister Magdalena Andersson (S) menar att bankerna har utrymme att bidra till välfärden. (TT)

Magdalena Andersson (S) ser utrymme för finanssektorn att "bidra till den gemensamma välfärden".

Dagens PS har tidigare berättat om utredningen, Skatt på finanssektorn, som på måndagen överlämnades till finansministern.

Om förslagen i utredningen klubbas hoppas regeringen att den ska generera uppåt 7 miljarder kronor årligen i skatteintäkter, rapporterar Sveriges Radio.

Samtidigt är bankerna finansiellt trängda från andra håll.

Bankföreningen varnar även – som Dagens PS tidigare skrivit om – för ödesdigra konsekvenser med bankskatten.

”I praktiken så pratar vi om en straffskatt på anställda inom finanssektorn. En extra löneskatt på 15 procent. Det är väldigt mycket, så sammantaget bedömer vi att uppemot 16 000 jobb kan försvinna inom hela finanssektorn”, säger vd:n Hans Lindberg i SR-artikeln.

Enligt Magdalena Andersson har storbankerna det bra förspänt i dag med momsbefrielse.

”Här är det förslag på att ta bort en del av den skattefördelen. Här ser vi också att storbankerna gör vinster med 80 miljarder kronor efter skatt, så här finns också ett utrymme för att vara med och bidra till den gemensamma välfärden”, säger finansministern.

MISSA INTE: ”100 000 jobb hotas i finanscentrum” >

LÄS ÄVEN: ”Hon anklagar banker för kartellbildning” >

URSPRUNGSKÄLLAN: ”Ny finansskatt ska dra in miljarder” >

Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.