Dagens PS

Han gör mångmiljonklipp på sparad semester

Hans Vestberg
Verizons vd Hans Vestberg kan skratta hela vägen till banken med sin nya jättelön. (Foto: TT)

Kolla in vad sparkade Ericssontoppen kvitterar ut - men håll i dig!

14 miljoner kronor.

Så mycket pengar kunde Hans Vestberg casha hem i semesterersättning när han fick kicken som vd för Ericsson.

Det skriver Dagens Industri.

”Det är inte rimligt att en styrelse tillåter att en börs-vd sparar så mycket semester”, säger ett erfaret styrelseproffs till tidningen.

Vestbergs semesterersättning motsvarar en årslön, framgår det, och det här förvånar erfarna styrelseledamöter som Di talat med.

”Om en vd:s sparade semester börjar överstiga mer än fyra, fem veckor ska styrelsen och ordförande agera. Det måste åtgärdas på ett eller annat sätt”, säger en av dem.

När semesterersättning tas ut på det här sättet kan det uppfattas som ”förtäckt bonus”, enligt artikeln, och i Hans Vestbergs fall har han inte tagit semester på flera år.

Ericsson träffade en uppgörelse med Hans Vestberg i samband med att han fick sparken. Hans avgångsvederlag, semesterersättningen inkluderad, blev 21 miljoner kronor och betalas ut under 18 månader efter uppsägningtides på ett halvår, enligt Di.

Hans Vestberg har i dag fått ett nytt toppuppdrag på amerikanska Verizon, som DagensPS.se tidigare berättat.

Vi har också redogjort för den kontantbonus på 16 miljoner kronor som Hans Vestberg fick 2015 – trots Ericssons katastrofresultat.

MISSA INTE: Vestberg lämnar Ericsson  >

LÄS ÄVEN: Tack för schyssta bonusen, Leffe  >

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.