Grattis alla ni som bor i dessa två regioner.
Här får du mest för villan


Mest läst i kategorin
Småhuspriserna fortsätter utvecklas starkt i Stockholm. Men den starkaste prisutveckling på villor under tredje kvartalet uppvisar Gotland och Jämtland.
Det visar nya siffror från Lantmäteriet och som refereras av Expressen.
”Vi ser en fortsatt positiv utveckling av fastighetsmarknaden men inte i samma takt som vi har sett tidigare”, säger Henrik Roos, fastighetsanalytiker på Lantmäteriet, till tidningen.
Priserna på småhus på Gotland och i Jämtland har stigit 13 procent den aktuella perioden medan prisuppgången är 12 procent i Stockholm, Västmanland, Örebro, Gävleborg och Dalarna.
Därefter kommer Västernorrland, Västra Götaland och Kalmar med en prisutveckling på 11 procent, framgår det, liksom att Västerbotten har den svagaste prisutvecklingen på villamarknaden – där handlar det om en prisuppgång på 6 procent under årets tredje kvartal jämfört med motsvarande tid i fjol, skriver Dina Pengar i Expressen.
LÄS MER: ”Minibostad såld för chocksumma” >
LÄS ÄVEN: ”Färre bostadsrally-optimister” >
LÄS DP-ARTIKELN: ”Hetast i Sverige – här ökar huspriserna mest” >

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









