POLITISKT OPÅLITLIG
Textstorlek

SVT anlitar valarbetare (S)

Läs även:Blogg, Media
Så är vi där igen. SVT går Socialdemokraternas ärenden. Under partiledarutfrågningen av Fredrik Reinfeldt användes som exempel på sjukskriven som tvingas arbeta en läkare som nu visar sig vara valarbetare för S. Vem blir förvånad?

Blogg Expressen skriver i Läkaren i SVT klar för Sahlin-kampanj:

SVT gick Socialdemokraternas ärende i utfrågningen med statsminister Fredrik Reinfeldt. Överläkaren Jörg Teicherts öde användes för att pressa Reinfeldt. Samtidigt kallade Mona Sahlin till presskonferens i dag - med Jörg Teichert.
– Det är naturligtvis anmärkningsvärt, sa statsministern i natt till Expressen.

Svenska Dagbladet skriver i Lex Jörg kastar mörk skugga över SVT:

Ett grepp för att ta ned Reinfeldt på jorden var att lyfta fram enskilda fall och be om en kommentar. Det vill säga just det som en minister inte kan göra. Så skulle Reinfeldt stå där med allmänna formuleringar och med rumpan bar.

Ett av fallen rörde den strokedrabbade läkaren Jörg Teichert, vars behandling av Försäkringskassan framstår som helt knäppt för alla och envar.

Sex minuter före start för utfrågningen skickade Socialdemokraterna ut pressmeddelande [med inbjudan till pressträff med läkaren och Mona Sahlin].

SVT är en kampanjorganisation för Socialdemokraterna. Det går inte att komma ifrån. Så fort man skrapar på ytan vinklas allt, precis allt, till förmån för vänsterpartierna.

Jag har tidigare kartlagt hur SVT använder tablåerna för att alltid gynna S. Så var det när Moderaterna och Socialdemokraterna höll kongresser i vintras. Systematiskt gynnades S, trots att man inte satt i regeringsställning (det brukar ju annars vara ett skäl till extra omfattande S-bevakning).

På M-stämman framträdde stats- och finansministrarna, något som har stort allmänintresse. Men för SVT hade detta lägre prioritet än teaterunderhållning på S-kongress. Se mer: SVT propagandakanal för S, censurerar statsministern.

Kulturpolitiken måste läggas om så att public service-tjänster kan levereras av andra än SVT, SR och UR. Kanaler som Axess TV och TV8 måste kunna vara med och dela på licenspengarna, istället för att avgiftsbeläggas av staten. SVT behöver konkurrens, så att man förstår sitt uppdrag. Det är inte att vara propagandakanal för Socialdemokratin.

Se mer om detta av mig hos Second Opinion: Riktig public serivce bestraffas samt Höjd avgift för digitalt marknät.

DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
SVT:s vd Eva Hamilton framför loggan. (Foto: Scanpix)
OPINIONSBILDARNA
GALLERI ZETTERLING

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Brottsutbredning

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Landstinget

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: August Strindberg

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Bankrånare

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!
PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

Rusch i Trollhättan - kamp om personalen

Arbetsmarknad "Flera väljer mellan både fyra och fem jobb."

Nokia flyttar till Asien - 4.000 sägs upp

Telekom Nokia flyttar tillverkningen av smarta telefoner till Asien och sammanlagt 4.000 anställda drabbas.

Muller gör comback: "Konstruerar bud"

Affärer Victor Muller lurar i vassen med ett bud på Saab.

Ny brakförlust för SAS - boostar sparprogram

Rapport SAS redovisar ett resultat före skatt på minus 2,08 miljarder kronor för årets fjärde kvartal. Det är bättre än väntat men ett rejält tapp jämfört med samma period året innan.
Karriärnytt från Dagens Möjligheter

Riksbankens enkät: Fler företag skär ner

Industri & Logistik Efter ett avvaktande läge under hösten märker nu företagen av en viss nedgång i sin verksamhet. Det visar Riksbankens företagsintervjuer i januari 2012.

Lokalt kapital ger tillväxt

Jan Kallberg Riskkapitalets kortsiktighet och krassa fokus på exit är en ren fara eftersom det får företaget att bli ett transportmedel till exit och inget annat. Jag tror på den lokala kapitalisten.

Reinfeldt modig att nämna 75 år

Blogg Statsministern överraskar med provokativt uttalande om att vi behöver jobba upp emot 75-års åldern.

Privata Affärer: "De har billigaste kreditkortet"

Pengar Glöm bankerna. Ska du ha Sveriges billigaste kredit är det till mataffären du ska gå till, visar Privata Affärers undersökning.

Torstens galna viktchock - bilder före och efter

Folk Så gick New Wave-grundaren Torsten Jansson ned 58 kilo på ett år.

Nokias sista chans: "Finns ingen plan B"

Mobil Nokias ess i rockärmen är slut. Nu måste man lyckas. "Plan B är att Plan A lyckas".

Åklagare utreder tidnings-vd:ns affärer

Lag & rätt Johan Ståhl, tidigare vd för Sydsvenskan, misstänks ha försökt tjäna egna pengar på Bonniers försäljning av Skånemedia. Nu har en förundersökning inletts, rapporterar den egna tidningen.

Storavhopp på Yahoo - fyra toppnamn lämnar

Folk Yahoos styrelseordförande samt ytterligare tre ledamöter säger upp sig från uppdragen.

Miljardär: "Jag har skrivit en egen bibel"

Folk Dan Sten Olsson, huvudägare i Stenakoncernen, har utvecklat en egen variant av kristendomen.

Oväntad trippelseger för Santorum: "Inte över"

Världen Rick Santorum segrade stort i Minnesota, Missouri och Colorado, rapporterar CNN.

Beslut i Grekland försenat igen

Eurokrisen Mötet mellan ledarna i den grekiska koalitionsregeringen sköts på tisdagen upp.

Återhämtning för S i ny mätning

Politik Stödet för Socialdemokraterna ökar i SKOP:s senaste väljarbarometer. Jämfört med årsskiftet ökar S med två procentenheter, till 27,3 procent.

Mångmiljonär flydde till Sverige: "Kollaps på väg"

Folk Finanskrisen i USA fick finansmannen att emigrera till Stockholm och Östermalm. Nu varnar 51-åringen för en ny global jättekris. "En stor kollaps är på väg", säger han i en intervju.

Thomas Östros lämnar politiken

Folk Socialdemokraten Thomas Östros från Uppsala lämnar riksdagen till hösten.

Borg: "Bankerna är underbeskattade"

Bank I en ny hård attack riktar finansminister Anders Borg mycket frän kritik mot storbankerna - men får bassning av statsministern.

Lundin om fiaskot: "Jag är besviken"

Börs "Given framgång" blev till fiasko. Lundin-bolaget har tvingats retirera och aktien har störtdykt 80 procent sedan i somras. Men än finns hoppet kvar.

Regeringen bör skaffa sig ett eget Metallica

Pontus Schultz Socialdemokraterna valde en riskkapitalist till partiledare. Något oväntat efter hösten som politiskt gjorde ordet riskkapitalist till ett politiskt skällsord förknippat med vanvård, skatteflykt och girighet.

DI: Här är svenskarna som vill köpa Saab

Affärer En grupp svenskar ska enligt uppgift till Dagens Industri vara intresserade av att köpa delar av Saab.

Sverige tappar globalt: "Trenden är oroande"

Forskning Sverige är inte längre det högteknologiska land vi en gång var. För att behålla positionen inom forskning och utveckling måste mer pengar satsas, menar experter.

Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder

Karriär Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) kan tänka sig att höja pensionsåldern med hela tio år - till 75 år.

Grekiskt beslut skjuts upp

Världen Partiledarna i den grekiska koalitionsregeringen skjuter upp sitt beslut om ekonomiska reformer ännu en dag.