POLITISKT OPÅLITLIG
Textstorlek

Rödgrön räntesmäll

Läs även:Politik, Jan Kallberg
En rödgrön valseger torde ge rejäl oro på en redan volatil marknad. Det kan mycket väl resultera i 4-5 procent högre räntor.

Jan Kallberg Det sista Sverige behöver nu är en fantasipolitik som är rent  industrifientlig, beskattar allt produktivt och belönar det som är improduktivt.  Högre räntor torde stå framför oss - särskilt som de flesta riksbanker nu skjutit slut på ammunitionen.

Räntor består av två komponenter - hyra av kapital samt risk. Dagens ränteläge är fiktivt eftersom det i många stycken är politiskt manipulerat. Risk är en global risk och en nationell. Att Sverige idag har lägre räntor än många andra länder bygger på att den nationella risken vägt emot den globala. Det har funnits tilltro till den svenska ekonomin och den nationella ledningen.

Med en rödgrön valseger kommer det att fungera som ett magplask in i verkligheten och risken blir nu omvänd - den adderas till den globala risken. Man räknar med 1 - 2 procent stigande räntor, men det bygger på Alliansens politik. En rödgrön valseger kan mycket väl ge 4 - 5 procent i högre räntor.

Kapital är en begränsad resurs och den globala konkurrensen ökar. Många stater lånar frisk, tiotusentals kommuner, counties, landsting, delstater, län och städer i Europa, Nordamerika och i Asien går back så de visslar om det. Alla dessa svarta hål måste fyllas med pengar - lånade pengar. Bara USA underskott är 1 400 000 000 000 dollar. Om än att inflationshotet må vara begränsad så  är det en stigande konkurrens om "billiga" pengar och en betydande risk på horisonten. Förra svenska lågkonjunkturen i början av 1990-talet sköt räntorna upp till 10 %.

Den svenska medelklassen har fått en mindre förmögenhet i sitt boende. Inte genom eget arbete utan genom fastighetspriser som baseras på låga räntor. Detta nyvunna kapital kan utplånas om vi får en rejäl ränteuppgång. För hundratusentals svenska familjer är den en fråga om att riskera den miljon eller halvmiljon man tjänat på fastigheten man bebor - och om man klarar dubblerade ränteuppgifter. Riskerna med det rödgröna regeringsalternativet är i klassen hundratusentals kronor för många som idag väger mellan att rösta borgerligt eller socialistiskt.

Det står var och en fritt att rösta rödgrönt - men man skall vara medveten om riskerna.

Jan Kallberg är utlandssvensk, Ph.D. Cand. i Public Affairs och M.A. Political Science, University of Texas at Dallas, JK/LL.M., Stockholms Universitet. Tidigare svensk reservofficer. Har skrivet flera böcker och bloggar på kallberg.blogs.com.

DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
(Foto: Scanpix)
OPINIONSBILDARNA
GALLERI ZETTERLING

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Brottsutbredning

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Landstinget

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: August Strindberg

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Bankrånare

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!
PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

Rusch i Trollhättan - kamp om personalen

Arbetsmarknad "Flera väljer mellan både fyra och fem jobb."

Nokia flyttar till Asien - 4.000 sägs upp

Telekom Nokia flyttar tillverkningen av smarta telefoner till Asien och sammanlagt 4.000 anställda drabbas.

Muller gör comback: "Konstruerar bud"

Affärer Victor Muller lurar i vassen med ett bud på Saab.

Ny brakförlust för SAS - boostar sparprogram

Rapport SAS redovisar ett resultat före skatt på minus 2,08 miljarder kronor för årets fjärde kvartal. Det är bättre än väntat men ett rejält tapp jämfört med samma period året innan.
Karriärnytt från Dagens Möjligheter

Riksbankens enkät: Fler företag skär ner

Industri & Logistik Efter ett avvaktande läge under hösten märker nu företagen av en viss nedgång i sin verksamhet. Det visar Riksbankens företagsintervjuer i januari 2012.

Lokalt kapital ger tillväxt

Jan Kallberg Riskkapitalets kortsiktighet och krassa fokus på exit är en ren fara eftersom det får företaget att bli ett transportmedel till exit och inget annat. Jag tror på den lokala kapitalisten.

Reinfeldt modig att nämna 75 år

Blogg Statsministern överraskar med provokativt uttalande om att vi behöver jobba upp emot 75-års åldern.

Privata Affärer: "De har billigaste kreditkortet"

Pengar Glöm bankerna. Ska du ha Sveriges billigaste kredit är det till mataffären du ska gå till, visar Privata Affärers undersökning.

Torstens galna viktchock - bilder före och efter

Folk Så gick New Wave-grundaren Torsten Jansson ned 58 kilo på ett år.

Nokias sista chans: "Finns ingen plan B"

Mobil Nokias ess i rockärmen är slut. Nu måste man lyckas. "Plan B är att Plan A lyckas".

Åklagare utreder tidnings-vd:ns affärer

Lag & rätt Johan Ståhl, tidigare vd för Sydsvenskan, misstänks ha försökt tjäna egna pengar på Bonniers försäljning av Skånemedia. Nu har en förundersökning inletts, rapporterar den egna tidningen.

Storavhopp på Yahoo - fyra toppnamn lämnar

Folk Yahoos styrelseordförande samt ytterligare tre ledamöter säger upp sig från uppdragen.

Miljardär: "Jag har skrivit en egen bibel"

Folk Dan Sten Olsson, huvudägare i Stenakoncernen, har utvecklat en egen variant av kristendomen.

Oväntad trippelseger för Santorum: "Inte över"

Världen Rick Santorum segrade stort i Minnesota, Missouri och Colorado, rapporterar CNN.

Beslut i Grekland försenat igen

Eurokrisen Mötet mellan ledarna i den grekiska koalitionsregeringen sköts på tisdagen upp.

Återhämtning för S i ny mätning

Politik Stödet för Socialdemokraterna ökar i SKOP:s senaste väljarbarometer. Jämfört med årsskiftet ökar S med två procentenheter, till 27,3 procent.

Mångmiljonär flydde till Sverige: "Kollaps på väg"

Folk Finanskrisen i USA fick finansmannen att emigrera till Stockholm och Östermalm. Nu varnar 51-åringen för en ny global jättekris. "En stor kollaps är på väg", säger han i en intervju.

Thomas Östros lämnar politiken

Folk Socialdemokraten Thomas Östros från Uppsala lämnar riksdagen till hösten.

Borg: "Bankerna är underbeskattade"

Bank I en ny hård attack riktar finansminister Anders Borg mycket frän kritik mot storbankerna - men får bassning av statsministern.

Lundin om fiaskot: "Jag är besviken"

Börs "Given framgång" blev till fiasko. Lundin-bolaget har tvingats retirera och aktien har störtdykt 80 procent sedan i somras. Men än finns hoppet kvar.

Regeringen bör skaffa sig ett eget Metallica

Pontus Schultz Socialdemokraterna valde en riskkapitalist till partiledare. Något oväntat efter hösten som politiskt gjorde ordet riskkapitalist till ett politiskt skällsord förknippat med vanvård, skatteflykt och girighet.

DI: Här är svenskarna som vill köpa Saab

Affärer En grupp svenskar ska enligt uppgift till Dagens Industri vara intresserade av att köpa delar av Saab.

Sverige tappar globalt: "Trenden är oroande"

Forskning Sverige är inte längre det högteknologiska land vi en gång var. För att behålla positionen inom forskning och utveckling måste mer pengar satsas, menar experter.

Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder

Karriär Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) kan tänka sig att höja pensionsåldern med hela tio år - till 75 år.

Grekiskt beslut skjuts upp

Världen Partiledarna i den grekiska koalitionsregeringen skjuter upp sitt beslut om ekonomiska reformer ännu en dag.