

Blogg Mest besvärad blev Mona Sahlin när frågor ställdes om de rödgrönas utrikespolitiska program där de tre partierna kräver att USA ska avveckla alla militärbaser utanför landets gränser.
På fråga efter fråga fick hon förklara varför man inte menar det som står i programmet. Det blev inte alls trovärdigt när hon försökte glida över orden och påstå att de betydde något annat.
En tittare sa sanningen: Vänterpartiet har fått ett avgörande inflytande.
För mig är detta det tydligaste exemplet på att Socialdemokratin inte är vad man en gång varit. Förr kunde ingen slå partiet på fingrarna när det gällde Sveriges relation till omvärlden. Partiet hade total och absolut kontroll över hur vi medborgare skulle se på världen.
Det var först med en ung Carl Bildt som hegemonin började lösas upp. Något som gjorde Olof Palme rasande. Den enda gång en svensk regering i ett officiellt uttalande brännmärkt en svensk medborgare var när Palme ville nita Bildt för hans utrikespolitiska engagemang på 1980-talet. Utrikesfrågorna fick ingen annan än Socialdemokraterna sköta.
Jämför det med hur Mona Sahlin ikväll fick försöka slingra sig ur vänsterpartistiska formuleringar i ett gemensamt utrikespolitiskt dokument.
Utrikespolitiken vara också grunden för samarbete över blockgränserna. Man slog vakt om samsynen på demokrati och frihet, och utestängde därför Vänsterpartiet från Utrikesnämnden där kungen är ordförande.
Nu har Socialdemokratin vänt sig bort från mitten och lutar allt starkare på vänsteraktivism i utrikespolitiken. Här finns krafter inom den socialdemokratiska rörelsen som vill driva partiet än längre ut på vänsterkanten, vilket också blir logiskt nu när man delar regeringsalternativ med Vänsterpartiet.
Här blev det uppenbart att det inte är Centerpartiet och Folkpartiet som flyttat sig åt höger, utan Socialdemokraterna som gått åt vänster. Det borde ju de som talar om blocköverskridande samarbete reflektera över.
Socialdemokratins självbild stämmer inte med den faktiska politik man nu står för. Vänsteraktivism har ersatt statsbärande ambitionen. Det stod fullständigt klart efter Mona Sahlins stora framträdande i SVT.