

Blogg I Ekots partiledarutfrågning i morse sa Olofsson att LAS är ett problem för de små företagen, Ändringen av Las ger tusentals nya jobb:
– De enda som har bekymmer med det här är småföretagen. Kompetens kan vara A och O för om företaget kan överleva och växa, säger Maud Olofsson.
Det handlar om företag med färre än tio anställda. Om Maud Olofsson får som hon vill ska lagen om anställningsskydd, LAS, ändras så att de helt ska kunna bortse från anställningstid vid uppsägningar.
Förutom att det vore bra för företagen skulle ändringen av LAS också ge tusentals nya jobb, enligt Maud Olofsson.
Jag håller med. Utan liberalare regler ligger makten i fackets händer. De kan kräva att turordningsreglerna ska följas. Det är en risk som småföretagare inte kan ta. Därför är LAS en stimulans för att låta bli att anställa folk.
Förslaget om att bara undanta små företag med mindre än 10 anställda är också väl balanserat i förhållande till Nya Moderaternas motstånd att luckra upp privilegierna för dem som är inne på arbetsmarkanden. De stora löntagarkollektiven arbetar på större arbetsplatser än så.
Därmed ruckar inte Centerpartiets förslag för den stora majoriteten.
Men man liberaliserar där det är som allra viktigast att förenkla och underlätta för nyanställningar.
Jag tycker Centerpartiet måste driva företagarfrågorna hårt de sista veckorna fram till valet. Det är på de mindre företagen som mycket av Sveriges framtida tillväxt hänger. Här måste Alliansen tvingas till liberaliseringar.
Kör hårt, Maud!