

Blogg Först ut i radions partiledarutfrågning var Göran Hägglund för Kristdemokraterna, KD lovar sänkta skatter för pensionärer.
Men trots det löftet får han kritik av Sveriges Pensionärsförbund, SPF, som säger: "Det är orimligt att pensionärer betalar mer skatt än arbetande".
Detta eftersom Hägglund försvarade rådande ordning, det vill säga en viss skillnad i skatt mellan de som arbetar och de som inte arbetar.
Jag förstår att ett särintresse som SPF profilerar sig på att kräva samma skatt för pensionärer som för arbetande. Men i politiken måste man se till helheten.
Och att skapa incitament för att arbeta är klokt. Det höjer tillväxten och därmed också pensionerna.
Sedan ska naturligtvis pensionärerna ha sänkt skatt. Och det har alla partier lovat. Vem är då mest trovärdig? Låt oss titta på vem som gjort vad i regeringsställning:
Under 12 år med Socialdemokratisk regering sänktes inte skatten alls för pensionärer (och inte för någon annan heller). Under Alliansen har två skattesänkningar skett för pensionärer.
Att det därutöver skett ännu större skattesänkningar för dem som arbetar betyder ju inte att pensionärerna fått det sämre. De har av statsfinansiella skäl inte fått vara med på alla sänkningar.
Det kan upplevas som orättvist. Men vilket är mest orättvist - mindre skattesänkningar eller inga skattesänkningar?
UPPDATERING: se nytt inlägg i En lösning på pensionsskattens dilemma