POLITISKT OPÅLITLIG
Textstorlek

Obama trampar i klaveret om moskébygge

Läs även:Blogg, Utrikes
USA:s president uttalade sig först starkt för en moské nära Ground Zero i New York där nära 3000 människor dödades av muslimska extremister. Därpå backade han. För att sedan ta tillbaka reträtten.

Blogg När Barack Obama förstod att det var en politisk blunder att så entydigt uttala sig för ett muslimskt center just där – det är ju som att resa ett minnesmärke över tyska soldater utanför Auschwitz – uttalade han sig igen, utan manuskript, och uppfattades då ta tillbaka sitt stöd. Det resulterade i ytterligare ett uttalande där han försäkrade att han inte tog tillbaka sitt stöd för en moské vid Ground Zero.

Nu framstår han som en veligpetter som inte vet vad han tycker.

Politico rapporterar i Mosque controversy swirls around Obama:

"Obamas uttalande på fredagskvällen, vid en högtidlig middag i Vita huset för att fira starten på ramadan, rapporterades som ett stöd för det specifika mosképrojektet nära Ground Zero.
 
Men på lördagen verkade Obama dra tillbaka sitt stöd när han till reportrar sa att ' Jag har inte givit mitt stöd och jag kommer inte att kommentera klokskapen i att lägga en moské just där. Jag talade mycket specifikt om människors rättigheter sedan nationens bildande.'

Det svaret tvingade fram ytterligare ett försök att klargöra hans första uttalande, denna gång genom talesmannen Bill Burton:

– Bara för att vara tydlig, presidenten backar inte på något sätt ifrån budskapet han framförde igår kväll, sa Burton. "
 

Många demokrater är upprörda över att presidenten kastat sig in i en så lokal och samtidigt kontroversiell fråga. Politico summerar:

"Demokratiska politiker, åtminstone de som var beredda att kommentera, kunde knappt dölja sin frustration över Obamas uttalande. Han har placerat varenda en av partiets kandidater mitt i skottlinjen och ger republikanerna chansen att fråga dem rakt ut: Delar du Obamas ståndpunkt i moskébygget, eller inte?

Det kan vara särskilt skadligt för moderata demokratiska kandidater i konservativt valkretsar, de som redan är sårbara.

– Jag skulle föredra om presidenten vore lite mer politiker och lite mindre en universitetslärare, säger förre kongressmannen Martin Frost som leder valkampanjen i Texas.

Detta problem förvärrades när Obama sänt ut motstridiga uppgifter om var han står."
 

Så fort det hettar till, tappar Barack Obama balansen. Han tycks sakna politisk fingertoppskänsla och förmåga att snabbt hantera komplicerade frågor med många bottnar. Inte vidare smart.

När det gäller moské vid Ground Zero har Louise Persson skrivit om det här i Opinionen, Ground Zero en plats för religiöst brobygge?

DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
Obama höll middag i Vita huset i fredags för att fira starten på ramadan. (Foto: Scanpix)
OPINIONSBILDARNA
GALLERI ZETTERLING

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Brottsutbredning

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Landstinget

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: August Strindberg

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare.

Galleri ZetterlingGalleri Zetterling: Bankrånare

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!
PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

Lundin om fiaskot: "Jag är besviken"

Börs "Given framgång" blev till fiasko. Lundin-bolaget har tvingats retirera och aktien har störtdykt 80 procent sedan i somras. Men än finns hoppet kvar.

DI: Här är svenskarna som vill köpa Saab

Affärer En grupp svenskar ska enligt uppgift till Dagens Industri vara intresserade av att köpa delar av Saab.

Sverige tappar globalt: "Trenden är oroande"

Forskning Sverige är inte längre det högteknologiska land vi en gång var. För att behålla positionen inom forskning och utveckling måste mer pengar satsas, menar experter.

Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder

Karriär Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) kan tänka sig att höja pensionsåldern med hela tio år - till 75 år.
Karriärnytt från Dagens Möjligheter

"Bemanningsbranschen är viktig"

Bemanning Bemanningsbranschen skapar dynamik på arbetsmarknaden och begränsar utanförskapet. Det slår Tomas Tobé (M), ordförande i riksdagens arbetsutskott, fast när han besöker Gävle och träffar chefer och anställda i den omdiskuterade sektorn.

Järnladyns bevingade ord

Blogg Filmen "Järnladyn med Meryl Streep som Margaret Thatcher är bättre än vad kritiker både till vänster och höger framfört.

Galleri Zetterling: Brottsutbredning

Galleri Zetterling Leif Zetterling, en av Sveriges absolut vassaste satir och porträttecknare, fortsätter att häckla landets makthavare. Vill du köpa en bok/trycksak eller har kanske bara en fråga kring Leif Zetterlings alster? Klicka här!

Grekiskt beslut skjuts upp

Världen Partiledarna i den grekiska koalitionsregeringen skjuter upp sitt beslut om ekonomiska reformer ännu en dag.

Rapportfloden: SEB visar styrka

Kvartalsrapport Stark SEB-rapport, vinstlyft för Tele2, besvikelse från Axfood, Alfa Laval prickar rätt...

H&M:s vd: "Jag saknar honom mycket"

Folk H&M-chefen Karl-Johan Persson i öppenhjärtig intervju: "Han var en fantastisk människa."

Fick fyra miljoner för att sluta jobba

Folk Det hastiga vd-bytet har blivit en mycket kostsam affär för TV4.

Aktien "ingen vill sälja" rusar 160 procent

Aktier Aktien har stigit med 160 procent sedan i oktober, varav 65 procent hittills i år. "Det är uppenbart att ingen vill sälja."

EU-källa: Tidsplanen för Grekland har spruckit

Eurokrisen Ett misslyckande med att nå ett avtal mellan Grekland och de internationella kreditgivarna är "otänkbart", sade Frankrikes president Nicolas Sarkozy på måndagen. Samtidigt kommer nu oroande uppgifter från EU-håll.

Professor varnar för börsras på 25 procent

Analys Dow Jones Industrial Average har rusat med 95 procent sedan finanskrisens "all time low" i mars 2009. Nu varnar ekonomiprofessorn John Hussman, som förutspådde finanskrisen 2008, för en ny kraftig sättning på marknaden.

Storstrejk hotar Grekland efter nytt krismöte

Eurokrisen Beslutet att nya åtstramningar är ett måste för att Grekland ska få nödlån av euroländerna och IMF får nu landets två ledande fackförbund, GSEE och Adedy, att gå i taket.

"Saabaffären i fara"

Affärer Uppggifter om omöjliga krav kan skjuta Saabaffären i sank, skriver Svenska Dagbladet.

Efter Metro-rallyt - Kinnevik lägger bud

Affärer Metro-aktien handelsstoppades i fredags efter en kursrusning på 20 procent. Nu kommer Kinnevik med ett bud.

Ex-chef på Skandia granskar affären

Folk Tung Skandia-sparare rasar: "Kopplingen helt ohållbar!"

Ryanair-pilot varnar om säkerhetsrisk

Resor Flera av flygbolaget Ryanairs piloter varnar i SVT:s Rapport för att deras hårda arbetsvillkor kan påverka flygsäkerheten.

Ulf Adelsohn ansöker om börsnotering

Börs Före detta M-ledaren och SJ:s förre styrelseordförande Ulf Adelsohn har kastat sig in i gruvbranschen, skriver SvD Näringsliv.

"Grekland kan vara bankrutt i mars"

Eurokrisen Om inte Grekland tar sig i kragen och vidtar nya åtgärder blir det inget nytt internationellt stödprogram, varnar eurogruppens ordförande Jean-Claude Juncker i tyska Der Spiegel.

Finansman ny finländsk president

Världen Bankdirektör första borgerliga presidenten i Finland på nästan 40 år.

"Det är näringslivets nya statusmarkör"

PS Helg Segling och golf har förlorat sin forna ställning som statusmarkörer i näringslivskretsar. Visst slår det fortfarande högt med en lyxyacht - men nu är det helt andra ideal för den som vill kunna skryta på styrelsemötet.

Rykte: Ericsson omkörda av sin värsta rival

Telekom "Världens mest dynamiska telekomföretag finns inte längre i Kista."

Facebook-aktien kostar 114 dollar på Stureplan

Aktier Handeln med aktier i internetbolaget Facebook är redan i full gång hos IG Markets vid Stureplan i Stockholm. "Det handlar om att ta en förposition införnoteringen", säger marknadsanalytikern John Lönnqvist till Di.