Dagens PS

Google satsar 400 miljoner på "smarta" prylar

Google har ingått en avsiktsförklaring om att köpa Xively
Alphabets vd Sundar Pichai har anledning att vara nöjd. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 16 feb. 2018Publicerad: 16 feb. 2018

Google har ingått en avsiktsförklaring om att köpa Xively, en internet-of-things-division tillhörande LogMeIn. Affären tillkännagavs i ett blogginlägg utan att de finansiella detaljerna avslöjades.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Google uppger att köpet kommer att hjälpa Google Clouds intåg in på marknaden för internet-of-things (sakernas internet), som sägs komma att omfatta 20 miljarder anslutna enheter år 2020.

LogMeIn har i ett eget blogginlägg skrivit att de genom avyttringen gör exit på internet-of-things.

”Vi tror att Google Cloud, nu utrustade med Xivelys team och teknik, och uppbackade av sin plattform, räckvidd och utvecklararv, blir mycket bättre anpassade för en framtida ledarskap inom internet-of-things.”

Enligt tekniksajten Techcrunch fick Google betala 50 miljoner dollar för Xively, utan att säga varifrån siffran blev hämtad.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS