Dagens PS

Aktie chockrasar 20 procent

företagsrekonstruktion
Förutom rekonstruktionerna har Sverige sett 6.000 till 7.000 konkurser under 2020. (Foto: TT)

Aktiekursen utsätts för rena slakten i morgonhandeln på Stockholmsbörsen.

Aktiekursen utsätts för rena slakten i morgonhandeln på Stockholmsbörsen, som öppnar kring nollan.

Det är spelutvecklaren Starbreeze som rasar rakt i källaren, minus 20 procent direkt i öppningen av Stockholmsbörsen.

Bakgrunden är att bolaget under morgon meddelat att resultatmålet för 2019 dumpas, rapporterar Di-tv:s Börsmorgon, samtidigt som man säger att en översyn av verksamheten ska göras.

Di:s Agnetha Jönsson säger att orsaken till Starbreeze åtgärder är besvikelsen över spelet Overkill-s The Walking Dead, som hon konstaterar fått ett svalt mottagnde i rankningstjänster.

Hon menar att det är bra att bolaget nu vidtar åtgärder.

”Jag tror att aktieägarna måste förbereda sig på att det kommer ytterligare en nyemission här efter årsskiftet.”

Samtidigt talar risken för en utspädning av aktien för en stor nyemission, påpekar hon i Di-TV, som uppger att rapporterande Better Collective som i skrivande stund är ned med 11,9 procent.

När denna börsrapport skrivs har Starbreeze ryckt upp sig något och aktiekursen ligger nu back 16,64 procent.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.