Dagens PS

Danske Bank utreds för penningtvätt

Flera källor uppger för Dagens Industri att det bland de tio misstänkta i utredningen av Danske Bank finns minst en som även har varit anställd i Swedbank
Flera källor uppger för Dagens Industri att det bland de tio misstänkta i utredningen av Danske Bank finns minst en som även har varit anställd i Swedbank

Ärendet beskrivs som allvarligt och omfattande.

Danska motsvarigheten till EBM inleder en brottsundersökning av Danske Bank mot bakgrund av flera klagomål om att den estniska verksamheten har använts för pengatvätt.

Det rapporterar Bloomberg News.

”Jag kan bekräfta att vi, vid enheten för ekonomisk brottslighet, nu har öppnat en undersökning som syftar till att bygga ett brottmål mot Danske Bank för att ha brutit mot penningtvättslagar”, uppger statsåklagaren Morten Niels Jakobsen i ett uttalande.

De danska åklagarna har följt fallet väldigt nära under en längre tidsperiod, på grund av fallets mycket allvarliga karaktär och omfattning

Bill Browder som är vd för Hermitage Capital lämnade under förra månaden in en kriminell anklagelse mot Danske Bank avseende grov oaktsamhet och penningtvätt.

Mest lästa i kategorin

Fonderna fick stryk av börsen – personalen tog ut 200 miljoner

22 okt. 2026
Fastpartner

Penningtvättshärva skakar miljardären Sven-Olof Johanssons fastighetsbolag

23 okt. 2026