

Valuta Euron handlades på torsdagseftermiddagen till kursen 9,52 kronor. Det är den högsta noteringen sedan innan Lehman Brothers kollaps.
Johan Javeús, chef för valutaanalys på SEB, ser två orsaker till kronförstärkningen.
"Den svenska ekonomin fortsätter att gå ganska bra och allt fler länder räknar med att Riksbanken kommer hålla fast vid sina räntehöjningar redan nästa månad. Båda de sakerna gynnar kronan", säger han till di.se.
SEB har, som Javeús uttrycker det i artikeln, ett "relativt optimistisk scenario".Han tror inte att återhämtningen kommer att brytas och tror heller inte på en så kallad "double dip" vare sig för europeisk eller global ekonomi.
Euron spår han ska kunna kommer ner mot nio kronor eller till och med lägre. På lång sikt tror Javeús att euron kommer att ha ett värde som är "mycket lägre än nio kronor”, skriver di.se.
Enligt en färsk enkät som Reuters gjort bland analytiker väntas den svenska kronan stärkas mot euron men försvagas mot dollarn under de närmaste 12 månaderna. Kronan tros komma att stärkas till 9:30 kronor.
Men den ekonomiska återhämtningen i USA gör att dollarn väntas bli dyrare. Om 12 månader kostar den 8:00 kronor, jämfört med cirka 7:70 i dag, säger de 33 deltagande analytikerna i Reuters enkät.
| 1 | Här är svenskarna som vill köpa Saab | |
| 2 | Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder | |
| 3 | BILDEXTRA: Slott i Skåne sålt för 3 miljoner | |
| 4 | "Det är näringslivets nya statusmarkör" | |
| 5 | Miljardärens "kupp" får golfare att rasa | |
