

"Ford anser att Geely har potentialen att bli en ansvarig framtida ägare av Volvo och föra verksamheten framåt samtidigt som man bevarar bolagets kärnvärden och dess oberoende som ett svenskt varumärke", skriver Ford.
Ford kommer inte vid en försäljning att behålla något ägande i Volvo PV, enligt bolaget.
"Volvos ledning välkomnar dagens besked som ett positivt steg framåt", skriver Volvo PV:s vd Stephen Odell.
En fordonsanalytiker som E24.se talat med säger att mycket talat för att affären blir av.
”Säljaren vill sälja och köparen vill köpa. Jag tror att Geelys bud på Volvo PV går igenom", säger Matts Carlsson som förutom fordonsindustrianalytiker även är vd för Göteborg Management Institute.
"Huvudkontor, ledningsgrupp – allt kommer att fortsätta utgå från Göteborg. Affärsplanen som ligger, den ligger fast. Man kommer att behålla all typ av produktion, alla fackliga avtal, alla återförsäljarnät intakta som de ligger i dag i Sverige. Man har ingen ambition att egentligen flytta någon befintlig verksamhet till Kina", hävdar Anders Fogel på Brunswick Group, svensk talesman för Geely.
Han säger också att Geely har "enorm respekt" för Volvo som företag och varumärke. Geely har därför varit tydligt med att det varumärket, om möjligt, ska utvecklas ännu mer, däribland Volvos fokus på fordonssäkerhet.
Geely har också, enligt, Fogel, en ambition att utveckla arbetet med hur man gör bilar mer miljövänliga.
"Nu ritas den globala bilkartan om. Om det nu fungerar med ett kinesiskt ägande finns en fantastisk marknadspotential i detta", säger en fordonsanalytikern Matts Carlsson till E24.se.
Geely Automobile, som är Kinas största privata biltillverkare är noterat på Hongkong-börsen. Företaget bygger bland annat en bil som har anklagats för att vara alltför lik Rolls-Royce Phantom.
För cirka en månad sedan fick Geely ett rejält kapitaltillskott när det stora amerikanska investerarbolaget Goldman Sachs Capital Partners via en av sina fonder köpte konvertibla obligationer för motsvarande cirka 2 miljarder kronor.
Det sågs av bedömare som ett sätt att få in pengar för att kunna göra förvärv utomlands.
"Vi är glada att Ford har bestämt sig för att gå vidare. Det har tagit alldeles för lång tid och det har tagit alldeles för mycket kraft av mina medlemmar. Nu kan vi förhålla oss till det här på ett helt annat sätt", säger Sören Carlsson, ordförande i Unionen på Volvo Personvagnar i Göteborg.
Att Ford pekat ut Geely som huvudintressent behöver dock inte innebära att de andra spekulanterna är helt uträknade.
| 1 | Här är svenskarna som vill köpa Saab | |
| 2 | Rapportfloden: SEB visar styrka | |
| 3 | Sverige tappar globalt: "Trenden är oroande" | |
| 4 | Reinfeldt flaggar för höjd pensionsålder | |
| 5 | Fler anmäler sjukvårdsrådgivningen | |
