

Telekom Lönsamheten var något högre än vad analytikerna hade väntat sig. Försäljningen var däremot "en rejäl besvikelse", skriver di.se.
Omsättning sjönk från 49,2 miljarder kronor till 46,4 miljarder kronor, vilket är en bra bit under snittförväntningarna på marknaden (50,9 miljarder).
"Försäljningen av nätutrustning minskade på grund av lägre efterfrågan i en för närvarande tuff marknad", skriver avgående vd:n Carl-Henric Svanberg i rapporten.
Om man räknar bort valutaeffekter sjönk försäljningen med så mycket som 12 procent.
Men Carl-Henrik Svanberg tror på bättre tider.
"Nog är det så med världskonjunkturen att den nog har bottnat. Men vi utgår ifrån att det kommer att vara en ganska långsam förbättringstakt", säger han i en intervju med TT.
"Vi har ett resultat som är 5,5 miljarder i själva Ericsson, och det är i nivå med förra året. Vi håller lönsamheten, även om vi har lite svagare försäljning i tredje kvartalet."
Svanberg tror att marknaden för mobilt bredband står inför en "spännande utveckling under kommande år".
Ericsson flaggar om ytterligare besparingar i rapporten.
"Det finns mer vi kan göra. I allt väsentligt handlar det om effektiviseringar när vi övergår till ny IP-teknologi", säger Svanberg till TT.
| 1 | IMF: Dyrt om Grekland lämnar euron | |
| 2 | Japans ekonomi växer | |
| 3 | Sveriges 12 bästa bilar korade - vad kör du själv? | |
| 4 | BILDSPEL: "Fem vd:ar som BORDE få sparken" | |
| 5 | Total utrensning lämnar alla i chock | |

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!