

Ekonomi "Tyvärr finns det vissa i finansbranschen som feltolkar denna stund. I stället för att lära läxan från Lehman och krisen vi fortfarande återhämtar oss ifrån, väljer de att strunta i detta", sade Obama i Federal Hall vid New Yorks och hela världens finansnav Wall Street.
"Så jag vill att de lyssnar noga: Vi ska inte gå tillbaka till tiden med vårdslöst beteende och obehindrade överdrifter som var hjärtat i denna kris."
Obama uppmanade kongressen i Washington att nu i höst rösta igenom hans förslag till nya regleringar av finansmarknaderna, ett ämne som i synnerhet kring G20-mötet i Pittsburgh om någon vecka fortsätter att sätta sin prägel på världspolitiken.
"Det finns ett fortsatt behov av statlig inblandning för att stabilisera finanssystemet, men behovet minskar", sade Obama.
| 1 | IMF: Dyrt om Grekland lämnar euron | |
| 2 | Japans ekonomi växer | |
| 3 | Sveriges 12 bästa bilar korade - vad kör du själv? | |
| 4 | BILDSPEL: "Fem vd:ar som BORDE få sparken" | |
| 5 | Total utrensning lämnar alla i chock | |

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!