SLIPP SURFA PÅ 100 SAJTER
DAGENS PS| 17 MAJ 2012
Textstorlek

”Klarar vi inte det här, vad ska vi då ha EU till”

Läs även:
EU står inför den största och svåraste frågan i unionens historia. Den enda som dessutom kan ge EU ett tydligt globalt ledarskap. Samtidigt står regeringen Reinfeldt inför Sveriges största industriella utmaning sedan varvskrisen på 1970-talet.

”Om vi inte klarar det här, vad ska vi då ha EU till. Det här är en av de få utrikespolitiska frågor där EU spelar en roll och dessutom har initiativet. Hela frågan handlar om EU:s legitimitet i någon mening”.

Den som säger det här är Anders Turesson, Sveriges chefsförhandlare i de internationella klimatsamtalen. Vad han talar om är EU:s energi- och klimatpaket. Andreas Carlgren och unionens övriga miljöministrar ska i veckan enas om ett förslag som föreläggs rådet och parlamentet i december.

Förslaget som las fram 23 januari i vår kan sammanfattas så här: Till år 2020 ska utsläppen av koldioxid minska med 20 procent, 20 procent av all energi komma från förnybara källor och energin användas 20 procent effektivare.

Frågan handlar inte bara om klimat och energi. Utan om EU:s trovärdighet och förmåga att axla ett internationellt ledarskap. Kan EU enas blir det en ledstjärna för övriga världen med ett väntat stöd från USA:s näste president Barack Obama.

"Det är den största och mest komplexa frågan någonsin inom EU", enligt Åsa Westlund, s-parlamentariker i Bryssel.

Om det spricker är risken överhängande att det heller inte blir något globalt klimatavtal när världens ledare träffas i Köpenhamn om ett år. I veckan återupptas också de internationella klimatförhandlingarna i Poznan, Polen. Det mötet kommer att präglas av väntan på vad som händer inom EU.

Det brinner i knutarna. Risken är nämligen stor att beslutet skjuts till i vår om EU:s miljöministrar inte kan enas om en skrivning i dagarna. Det anses vara en stor prestigeförlust för Nicolas Sarkozy, när Frankrike nu är ordförandeland inom EU. Trots att han uttryckt skepsis mot delar av förslaget.

”Skulle ni tänka er att Sarkozy vill missa de pukor, trumpeter och fanfarer som ett beslut i december kommer att ge”, sa Lena Ek, c-parlamentariker vid ett seminarium i förra veckan där även Turesson och Westlund talade.

I vår är Tjeckien ordförandeland, vars president Václav Klaus aktivt försökt skjuta EU-paketet i sank.  I värsta fall förskjuts beslutet ytterligare ett halvår. Då får stadsminister Fredrik Reinfeldt frågan i knäet när Sverige blir ordförandeland nästa höst.

Det bli i så fall en av Sveriges tuffaste utrikespolitiska utmaningar då det inte bara handlar om att hålla ihop unionen. Utan också att under den blå unionsfanan ta ett globalt initiativ på klimatmötet i Köpenhamn som inleds december 2009.

---------------------------------------------------------------------

En lång rad näringslivstoppar, politiker och fackliga företrädare har under de senaste veckorna enats i en ohelig allians under slagordet:

”Regeringen måste rädda Volvo och Saab”.

Lite längre bak i demonstrationståget ses även plakat om att regeringen ska ta över de bägge personbilstillverkarna. Bara några frågor:

Varför nämner demonstranterna sällan det faktum att Volvo PV och Saab Automobile idag ingår i var sitt globalt utvecklings- och produktionssystem, nämligen Fords och General Motors?

Helsvenska bilar är totalt kört. Uppdraget är att hitta nya globala tillverkare som kan jacka in Volvo och Saab i sina system om Ford och GM inte kan ta sitt ägaransvar. Hur realistiskt är det när världens biltillverkare dels dras med en kronisk överkapacitet, dels står inför den värsta krisen någonsin?

Visserligen ska Volvo Lastvagnars VD Leif Johansson ha antytt att han kan delta i en räddningsoperation. I så fall kunde det betyda att slussa in Volvo i Renault. Den franska biltillverkaren är nämligen storägare i Volvo. Men är Renault alls intresserade – eller en lämplig partner?

Det verkar ibland som om vi svenskar har svårt att acceptera att Sverige inte längre är en industriell stormakt i ett Europa förött av andra världskriget.

Annars skulle den hårda kritiken mot Volvo PV och Saab Automobile de senaste åren riktats åt ett annat håll. Kritiken har slungats mot ledningen i de bägge bolagen för att de missat miljötåget och istället satsat på bensinslukande klimatmonster.

Det var precis sådana bilar som den viktiga amerikanska bilmarknaden beställde i slutet av 1990-talet när oljan kostande nedåt 10 dollar per fat och USA samtidigt lättat på miljökraven. Det var precis sådana bilar som vi svenskar själva helst köpte om vi hade råd. Det var precis sådana bilar som hyllades, även i svensk press. När Volvos jätte XC90 lanserades var en vanlig kritik att bilen är kanonbra, men vad som fattas är en V8-motor.

Nu ska vi inte kasta handskarna i sjön, bilindustrin ÄR mycket viktig för Sverige och en del av en framtida miljöindustri. Men ett ännu oläkt sår börjar smärta ordentligt igen, nämligen varvskrisen.

I slutet av 1960-talet drabbades de två storvarven Götaverken och Kockums av akut ekonomisk kris. Det blev successivt allt värre och 1977 inrättades Svenska Varv AB som skulle ta kommandot i omstruktureringen. Fram till 1985 lades först Öresundsvarvet ned, sedan Eriksberg, Lindholmens, Götaverken, Kockums och slutligen Uddevallavarvet.

Det är något som vare sig politik, fack eller industri riktigt kommit över. Dels för att vi faktiskt var duktiga på att bygga både fartyg och oljeplattformar. Jag stod själv en av dessa gigantiska plattformar på Eriksbergsvarvet. Dels för att det naggade vår självbild ordentligt i kanten.

Skulle det värsta hända, att personbilsindustrin verkligen läggs ned, blir det något som för alltid kommer att vara förknippat med regeringen Fredrik Reinfeldt. Trots att de ansvariga finns på andra sidan Atlanten. Av självbevarelsedrift kommer han därför ha svårt att stå emot påtryckningarna.

DiggFacebookStumbleUponreddit Pushadel.icio.usMa.gnoliaTipsa andra om den här artikelnUtskriftsvänlig version
PÅ FÖRSTASIDAN JUST NU

BILDSPEL: "Fem vd:ar som BORDE få sparken"

Bildspecial Ett misstag av samma magnitud skulle få vilken anställd som helst att få foten direkt. Här är fem vd:ar som BORDE få sparken, enligt amerikanska Forbes.

Grekiskt orosmoln får börsen på fall

Börs Greklandsoron fortsätter att prägla Stockholmsbörsen. Vid 10-tiden har OMXS-index fallit med 1,3 procent, i linje med de ledande Europabörserna.

Skandal-vd spår SAS undergång: "Uppenbart"

Flygbolag Om några år kommer det bara att finnas kvar fyra stora flygbolag i Europa. Och där ingår inte SAS, spår frispråkige Ryanair-vd:n, Michael O'Leary, enligt Dagens Industri.

Inflationen biter sig fast över ECB-mål

Ekonomi Inflationen i euroländerna biter sig fast över Europeiska centralbankens mål på högst två procent.

Total utrensning lämnar alla i chock

Karriär Trots de senaste årens kanonsiffror får fem toppchefer och deras sekreterare plötsligt sparken. Frågan alla ställer sig: vad i hela friden håller på att ske? "Det luktar personlig vendetta lång väg."

Borg spår grekisk exit: "Har nått vägs ände"

Politik Sex av tio greker röstar på partier som vill bryta landets EU-löften. Nu säger finansminister Anders Borg att han tror på en "Grexit".

Soffliggare blir Facebookägare

Börs Soffliggarna i det svenska pensionssystemet får del i Facebook, uppger Dagens Nyheter.

Börsnoteringen växer

Aktier Facebook ökar volymen på börsintroduktionen med 85 miljoner aktier till runt 422 miljoner, uppger en insatt källa för Reuters. Facebook hade från början planerat att sälja 337,4 miljoner aktier.

Hollande och Merkel vill stötta Grekland

Världen Frankrikes nye president Francois Hollande och Tysklands förbundskansler Angela Merkel är till synes eniga om att göra allt för att hjälpa krisdrabbade Grekland att stanna kvar inom eurosamarbetet.

Euron sjönk efter grekiskt valbesked

Ekonomi Euron sjönk på onsdagen till den lägsta kursen mot dollarn på fyra månader.

Greklandsfrossa på Wall Street

Ekonomi USA-börserna föll på tisdagen för tredje handelsdagen i rad.

Läsarna rasar mot Grekland: "Lämna!"

Eurokrisen Det är dags för Grekland att bestämma sig, dundrar Anders Borg. PS läsare tycks föredra en "Grexit".

Storbanker satsar på mobilbetalning

Bank De fyra storbankerna SEB, Swedbank, Nordea och Handelsbanken samt Länsförsäkringar och Danske Bank lanserar gemensam tjänst.

Grekiskt euro-hot "kan vara en bluff"

Valuta Rädslan för att Grekland kan tvingas lämna euron sprider sig på världens marknader. Men nu spekuleras det om att det hela är en bluff, skriver SvD Näringsliv.

Försäljningsras för H&M: "Ogynnsamt väder"

Handel Försäljningen i Hennes & Mauritz butiker minskade med en procent i april jämfört med samma månad i fjol.

Reinfeldt-uttalande sågas av allianskollega

Politik På tisdagen gick Fredrick Federley (C) ut och kritiserade statsminister Fredrik Reinfeldt för hans uttalanden på måndagen.

JP Morgan-smällen argument för Obama

Ekonomi Storbanken JP Morgans förlustaffärer används av USA:s president Barack Obama som argument för hans finansreform.

Flaherty: Rädda Grekland eller ge upp euron

Ekonomi Om inte EU är redo att rädda krisdrabbade medlemsländer i eurozonen kanske de helt enkelt bör överge den gemensamma valutan.

Greklandskrisen sänkte Wall Street

Börs USA-börserna föll på måndagen till följd av den fördjupade politiska krisen i Grekland och tecken på sviktande tillväxt i Kina.

USA-valet: Ron Paul kastar in handduken

Världen Den republikanske presidentkandidaten Ron Paul meddelade på måndagen att han inte längre tänker bedriva någon aktiv valkampanj för att bli partiets kandidat inför valet i november.

Ny bomb i prylkedja - "grotesk press" gav konkurs

Elektronik Ytterligare en aktör har stupat på den svenska prylmarknaden. "Jag är utkastad på gatan."

Hemberg varnar: "För Guds skull, köp den inte!"

Aktietips Sociala nätverksjätten Facebook ska börja handlas på Nasdaq-börsen inom kort, kanske redan på fredag.
BILDSPECIAL
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8|9
FEATURE

FolkBeyoncé stämd på 700 miljoner av it-bolag

Folk Konkursat it-bolag rasande på superstjärnan. "Hennes agerande var så omoraliskt att till och med hennes egen manager (som också är hennes far) motsatte sig."

FlygbolagSkandal-vd spår SAS undergång: "Uppenbart"

Flygbolag Om några år kommer det bara att finnas kvar fyra stora flygbolag i Europa. Och där ingår inte SAS, spår frispråkige Ryanair-vd:n, Michael O'Leary, enligt Dagens Industri.

PrylarGlobal expansion för het svensk betaltjänst

Prylar Izettle ska nu lanseras i Storbritannien.

FolkKungens pampiga lyxvilla - ett obebott radonslott

Folk Trots omfattande sanering är radonhalterna i kungens pampiga parkvilla på 400 kvadratmeter på tok för höga.

ReklamUtskälld byrå backar - stuvar om i ledningen

Reklam Den svenska reklambyrån fick hård kritik för mansdominansen i ledningen. Nu utser man en ny.

PolitikEx-ministern i grannfejd med Elsa, 82

Politik Grannbråket eskalerar. "Han blev fruktansvärt arg."

FolkJosefsson till von Sydow: "Du är genuin överklass"

Folk TV-profilerna Janne Josefsson och Ebba von Sydow hamnade i rejält munhugg under gårdagens debatt.

InternetFacebook tar betalt för statusuppdateringar

Internet Facebook har dragit i gång ett test där användare kan betala för att deras statusuppdateringar ska bli mer synliga.
VCW AKTIETIPS
GALLERI ZETTERLING
NYHETSBILDER
1|2|3|4|5|6|7|8|9
FEATURE

InternetFacebook tar betalt för statusuppdateringar

Internet Facebook har dragit i gång ett test där användare kan betala för att deras statusuppdateringar ska bli mer synliga.

PrylarHet hybridplatta hyllad: "Det går sjukt snabbt"

Prylar Först kom den bärbara datorn. Sen kom surfplattan. Nu har en ny typ av pryl landat som kombinerar de två och pryltidningen M3 har utsett den bästa.

MediaJan Helin blir publisher på Aftonbladet

Media Aftonbladets vd Anna Settman slutar efter tre år på posten.

MobilOkej marknadsföra telefon som "gratis"

Mobil Gratis mobiltelefon om du tecknar abonnemang.

MotorSuperlyxig elbil slår vrålåken på fingrarna

Motor Tekniskt liknar den Årets bil 2012 och motorn slår flera värstingbilar på fingrarna. Men som miljöbil räcker den inte hela vägen, skriver Dagens Industris Håkan Matson.

LiseLotte Wanre ÖstlundLiseLotte: Fyra goda vintips till smörgåstårtan

LiseLotte Wanre Östlund Trots knasiga blandningar på smörgåstårtan bör drycken hålla en smaklinje. Här är LiseLotte Wanre Östlunds bästa tips.

TVMTG fortsätter sända Premier league

TV Mediekoncernen Modern Times Group (MTG) har köpt tv-rättigheterna för engelska Premier league.

FolkOöppnad lott var vinst på två miljoner

Folk "Jag lever i chocktillstånd", säger den nyblivna miljonären till Aftonbladet.

FolkHan är årets personlighet inom media

Folk Daniel Ek var med och grundade Spotify och nu kan han även titulera sig Årets Branschpersonlighet 2012.

FolkBILDER: PS bjöd in till lyxmingel på Strandvägen

Folk Den 7 maj hade den svenska charterflottan flytande visning på Strandvägen i Stockholm - den största visningen i Norra Europa. Dagens PS bjöd in till lyxmingel tillsammans med Cape North Charter.

DataLista: Här är bästa tipsen för din molntjänst

Data Molntjänster är heta just nu men det kan vara svårt att veta vad man ska använda det till. Tidningen PC World listar åtta smarta tips som hjälper dig på vägen, skriver Pc för Alla.

MotorKinesisk Saab snart i butik

Motor Kinesiska varianten av gamla Saab 9-5 har nått så långt i utvecklingen att den ska börja säljas senare i år.

BörsKaos på Facebookmöte - investerarna rasande

Börs Ihärdiga säkerhetsvakter och en vd som var på toaletten under utfrågningen fick investerarna att surna till rejält.

SverigeSvenska Akademien prisar helst män

Sverige "I vissa fall är könsfördelningen direkt pinsam", säger ständige sekreteraren Peter Englund till Gp.

PrylarPryltidningen varnar: Köp inte den här!

Prylar När M3 testade föregångaren blev man föga imponerade. Nu har pryltidningen testat uppföljaren och kritiken vet inga gränser.

SverigeNu är vi 9,5 miljoner

Sverige På torsdagen blev vi 9,5 miljoner svenskar. Om ett decennium beräknas vi ha blivit tio miljoner, enligt Statistiska Centralbyrån.

Yoga

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!

PS PARTNERS