

Aktier Drygt 2 procent av alla Ericssonaktier, eller 340 miljoner B-aktier, är utlånade för tillfället enligt en rapport från börsen från den 2 maj.
Men mörkertalet är stort, då siffrorna baseras på uppgifter från endast 15-talet svenska mäklarhus och banker. Aktielån via internationella firmor finns inte med i statistiken.
Innan Ericssons senaste delårsrapport var 270 miljoner aktier utlånade. Många hade spått en dålig rapport och var därmed tvungna att snabbt köpa tillbaka aktierna när det visade sig att Ericssons siffror var bättre än väntat.
"Att ännu fler aktier är blankade nu tyder på att klipparna anser att uppgången vid delårsrapporten var överdriven", skriver Pi a Gripenberg i artikeln.
Gripenberg ser det som ett bekymmer för Ericssonledningen att ägna tid åt att försöka kommentera, som hon skriver, "obegripliga kursrörelser".
"Det obegripliga ryktet i fredags, att Microsoft vill köpa Ericsson, ska kanske ses i ljuset av att någon kortsiktig spekulant vill motverka den stora blankningen och istället ha upp kursen", skriver Pia Gripenberg.
