

Industri Orsaken är dollarraset, som kostat Volvo 7 miljarder kronor på tre år.
"Vi har tvingats ta bort en del billigare modeller som vi hade planerat för Nordamerika, helt enkelt därför att det är omöjligt att tjäna pengar på dem", säger Volvo Personvagnars vd Fredrik Arp till DI.
Dit hör småbilen C30, som precis ska USA-lanseras. Tidigare talade man om närmare 20.000 bilar om året.
"Vi siktar nu på 5.000 bilar. Vi har valt en nischstrategi, som innebär att vi bara säljer den dyraste varianten, T5, i två versioner, som båda är fullutrustade. Om dollarkursen skulle stiga är det möjligt att vi omprövar strategin, men nu nöjer vi oss med en mindre volym", säger Fredrik Arp till DI.
Volvo säljer i år mellan 120.000 och 125.000 bilar i Nordamerika. Den tillväxt som tidigare var planerad, utgjorde en viktig del i målet att nå 600.000 bilar totalt om två år, enligt DI.
| 1 | Finländsk satsning på matlarv | |
| 2 | Hotet mot din dator - mycket värre än virus | |
| 3 | Ägare missade stämma - vd tog över bolaget | |
| 4 | Två miljoner kronor i en påse på en parkbänk | |
| 5 | Megaguide till vårens alla nya TV-apparater | |

Har du tänkt att börja med yoga? Vi har allt du behöver för att komma igång!