

Folk Affärsvärlden har träffat Stenagruppens ägare och vd, Dan Sten Olsson, på hans kontor i London.
Han blev vd 1984 och sedan dess har Stenagruppen vuxit 18 procent om året. Familjens förmögenhet uppskattas i dag till 40- 60 miljarder, enligt tidningen.
Men trots miljarderna lever Dan Sten Olsson – enligt Affärsvärlden – ”spartanskt i förhållande till många andra rika svenskar”.
Dan Sten Olsson har inga skräddarsydda kostymer, ingen Mercedes med privatchaufför. Han tar hellre taxi och föredrar medelklasshotell framför lyxhotell under sina affärsresor. En prestigelös person, skriver Affärsvärlden, dock begåvad med tajmingkänsla.
”Jag har intuition för vad som är möjligt att klippa till på. Men jag har vissa tumregler som jag följer och jag koncentrerar mig på kassaflödet!, förklarar Dan Sten Olsson i Affärsvärlden-intervjun.
Han omger sig med duktiga personer, är duktig på att delegera och leda stora organisationer. Kortsiktiga ägare – som bara är ute efter snabba klipp – har han inte mycket till övers för. Och inte heller är Dan Sten Olsson, framgår det i Affärsvärlden, någon påhejare av den nya regeringens politik.
”Jag tror att det bor en socialdemokrat i varje svensk, så även i mig.”
Dan Sten Olsson konstaterar att han hade det förspänt i unga år – med en stormrik far – och att han egentligen inte behövde göra någonting. Men han kom in på Handelshögskolan i Göteborg och så gick det som det gick.
Dan Sten Olsson säger till Affärsvärlden att hans pappa gav honom en bra affärsuppfostran, ibland under stenhårda former.
”Ja, han var aldrig nöjd. Jag gjorde ändå mina affärer men berättade om dem först efteråt.”
